Yüksek Sesli Ve Hızlı Konuşanlar!

21 Kasım 2015 Cumartesi, 19:35
konuşma çağrı merkezi


Uzman kişiler, sesin yanlış kullanılmasının yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilecek ses teli rahatsızlıklarına neden olabileceğini belirtiyor. Op. Dr. Ümit Filiz, soluksuz ve çabuk çabuk konuşan kişilerde, heyecanlı, konuşkan aile düzeni içinde yetişen kimselerde ses tellerinde huzursuzluk oluşabileceğini ifade etti.

İzmir’deki ENTO Kulak Burun Boğaz Cerrahi Tıp Merkezi doktorlarından Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ümit Filiz, ses kısıklığının ciddileşmesi ve iki haftadan daha uzun bir zaman bu şikayeti yaşayanların bir uzmana gözükmesi gerektiğini ifade etti. Sesi yanlış bir şekilde kullanma alışkanlığı olan ya da çok konuşan bireylerde ses teli rahatsızlıkları oluşabileceğine değinen Op.Dr. Filiz, “Nefes almadan konuşmaya başlamak, noktaya, virgüle önem vermeden konuşmak, gürültü ortamlarda muhabbet etmek, heyecanlı, konuşkan aile yapısı (Akdeniz Tipi) içinde büyümek, ailede işitme kaybı olan kişiden dolayı yüksek sesle konuşma gereksinimi nedeniyle ses tellerinde huzursuzluk gelişebilir. Meslekleri sebebiyle de ses tellerinde bozulma yaşayanlar olabilmektedir . Sesin birçok zorlanıldığı meslekler olan; call center, pazarlama sektörü ya da ses sanatçılarında da ses telleri rahatsızlığı görülebilir. Klimalı ortamlarda çalışmak, hava kirliliği, reflü rahatsızlığı da ses teli hastalıklarına zemin hazırlayabilir.” diye konuştu.

BAYANLARDA KALIN SES

Ses teli hastalıklarının en net belirtisinin ses kısıklığı olduğunu ifade eden Dr. Filiz, “Fakat ses kısıklığı çoğu zaman seste çatallanmaya benzer , bazı zaman hiç ses çıkartamama, kimi zaman ise seste yorulma benzeri şeklinde görülebilir. Bu alanda oluşacak tahrişlerde öksürük, nefes almada zorluk yaşama, yutma zorluğu, boğazda yanma hissi, başka cisim duygusu benzeri sıkıntılar da ­oluşabilir. Bir sürü etken ses teli bozukluklarına neden olabilir.” diye konuştu .
Deavmlı olarak sigara dumanına maruz kalmak ses teli mukozasının tabanının bozulmasına neden olduğunu ve bu durumun her geçen gün gırtlak kanserinin büyümesine zemin hazırladığını anlatan Dr. Filiz, “Küçük yaşta sigaraya başlamış olmak, ailede kanser durumu söz konusu olması da gırtlak kanseri oluşumu riskini artırıyor. Çoğu sigara içen kadınlarda erkeksi, kalın bir ses oluşur. Bu durum ses tellerinin su toplamasıyla gelişen bir rahatsızlığa da neden olabiliyor. Bu hastalığın tedavisi için hastanın mutlaka sigarayı bırakması elzem oluyor. Günlük hayatta sık rastlanır, telefonda konuştuğunuz birisini erkek zannedebilirsiniz ama bayan olduğunu anlarsınız. Bu durumda ses teli bir balon gibi şişiyor. Bundan dolayı sonrasında da nefes darlığına da neden olabiliyor. Ses telindeki her negatiflik bizim nefes almamızı da olumsuz etkilebiliyor. Profesyonel ses işi ile uğraşan herkesin de sigaradan uzak durması gerekiyor.” diye anlattı.

SESTE KISILMA BİRÇOK ŞEYİN BELİRTİSİ OLABİLİR

Ses kısıklıklarını boşverilmemesi gerektiğinin altını çizen Dr. Filiz, şunları ifade etti:
“Ses kısıklığı gırtlak, troid, akciğer, boyun, beyin kanserlerinin belirtisi durumunda olabilir. Reflününde bulgularından biri olabilmektedir. Beynimizdeki sinir sistemi ses tellerinin hareket etmesini gerçekleştiriyor. Bir damar anevrizması, akciğerdeki bir tümör bu sinire baskı yaparak sesin kısılmasına neden olabiliyor. Beyinde yer alan bir tümör de ses teli felcine sebep olabilir . Ses kısıklığı rahatsızlığı gözlenirken bu riskler de unutulmamalı.”

Konuyu oylayın:

Yorum

  1. Hamit

    27 Aralık 2015 at 23:39

    Günlük hayatta yüksek sesle konuşamıyorum daha önce böyle bir problemim yoktu. Fakat iki yıldır aynı şekilde, hatta bazen karşımdaki insana söylediğimi tekrarlamak zorunda kalıyorum. Sebebi ne olabilir?

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir