YouTube’a Sağlam Bir Rakip Geliyor !

12 Ocak 2017 Perşembe, 20:13

Sosyal medya dünyasında yeni bazı gelişmeler var ! Dünyanın en çok kullanılan video paylaşım platformu olan YouTube şuan da alanında açık ara lider olarak gözüküyor. Ancak bu durum ileride değişebilir çünkü dünyanın en fazla kullanılan sosyal medya sitesi Facebook bundan sonra videolarında reklam yayınlamaya başlıyor.

YOUTUBE KOLTUĞU SALLANIYOR MU?

YouTube, özellikle YouTuber’lar sayesinde şuan da zirvede. Türkiye’de ve pek çok ülkede YouTuber kavramı giderek yaygınlaşıyor ve milyonlarca abonesi olan sayısız YouTuber bulunmakta. Ancak YouTube tarafından Türk YouTuber’lara uygulanan bazı ayrımcılıklar Türk YouTuber’ları bir hayli kızdırıyor. Örneğin Türk internet sitesi sahiplerinin, Türk YouTube kanal sahiplerinin Google reklamlarından diğer bazı ülkelere göre çok çok az kazanıyor olması tekelleşmenin zararını gözler önüne seriyor. Özellikle YouTube mobil uygulamasında bulunan videolarda reklamların çoğunlukla gösterilmiyor oluşu ve zaten insanların artık daha fazla akıllı telefon kullanıyor olmaları YouTuber’ların kazancını etkiliyor. İşte bu konuda YouTube’a yönelik bazı tepkiler varken şu sıralar ciddi bir rakibin eklenmesi durumu söz konusu.

FACEBOOK VİDEOLARINDA REKLAM PAYLAŞACAK

Elimize ulaşan bilgilere göre Facebook artık yüklenen videolarda reklam paylaşımında bulunacak. Şuan da şirket tarafından videoların ortasında yayınlanacak kısa reklamların testleri yapılıyor. Videoların tam ortasında çıkması planlanan reklamlar ile birlikte, YouTube video arası reklamlara benzer bir durumun söz konusu olması bekleniyor. Öte yandan Facebook, video öncesi reklam uygulamasını başlatmayı düşünmüyor. Yani şuan için sadece video arası reklam seçeneği aktif olacak. Asıl mesele, Facebook’un tıpkı YouTube gibi bir ağ oluşturup insanlara para kazandırıp kazandırmayacağı… Taktir edersiniz ki Facebook üzerinde çok fazla sayıda sayfa bulunmakta ve artık sosyal medya uzmanı kavramları dahi bir hayli yaygınlaştı. Haliyle eğer YouTube sistemine benzer güzel bir sistem geliştirilirse ve video yükleyen sosyal medya fenomenlerine güzel ücretler ödenirse YouTube tahtı ciddi anlamda sallanacaktır ve belki de YouTuber’lar taraf değiştirecektir. Elbette bunu zaman gösterecek ancak şuan için kesin bir şey var o da Facebook’un artık video reklamcılığına başladığı yani videolardan para kazanmayı tıpkı YouTube gibi aktif ettiği…

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir