YGS 2016’ya Kaç Kişi Girecek?

29 Şubat 2016 Pazartesi, 11:18


Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş sınavına bu sene kaç kişi girecek?

Üniversiteye girmek isteyen ya da okuduğu bölümden memnun olmayıp başka dallara gitmek isteyen öğrenciler Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından düzenlenen Yükseköğretime Geçiş Sınavına girmektedir. Bu sınava girenlerin sayısı düzenli olarak her sene arttığı düzenlenmektedir. Açıklanan verilere göre bu sene sınava 2 milyon kişi girecek.

ÖSYM’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklaması ile sınav Şırnak da iptal edilmişti. Başvuruya Şırnak yazan adaylar Gaziantep, Batman ve Siirt gibi sınav merkezlerinde sınava girecek. Diğer illerde ise şu ana kadar her hangi bir sınav yok. Ancak PKK’nın eylemlerinde göre Doğu veya Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde bulunan illerin bazılarında da sınav iptal edilip yakın bölgelere taşınabilir.

Bu sene sınav 13 Mart Pazar günü başlayacak ve sınav saati her sene olduğu gibi yine 10.00 olarak belirlendi. YGS sınavında 300 Binden fazla öğretmen gözlemci görev alacak. Bu sene öğrencilerin arasında sınava giren birey gibi gözetmen öğretmende bulunabilir. ÖSYM konu hakkında her hangi bir açıklama yapmadı ancak 3 – 4 ay önce kurumdan bu konu hakkında açıklama yapılmıştı.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir