Yeni Kimlik Kartları Ne Zaman Veriliyor?

26 Şubat 2016 Cuma, 17:28


Yeni kimlik kartları hazırlandı. Peki ne zaman verilecek

Ülkemizde bir kaç senedir kimlik kartlarının değiştirilmesi gündemdeydi. Ancak bu konu hakkında her hangi bir yasa çıkmadığı gibi henüz bir açıklama da yapılmamıştı. 2016 yılına girmemizle pek çok yasa da değişikliğe gidildi. Örneğin stajyer ehliyet yıllardır konuşuluyordu ve sonunda çıktı. Şimdide yeni kimlik kartları çıktı.

Yeni kimlik kartlarını TÜBİTAK hazırladı. Üstelik bu kartlarda özel koruma yöntemleri var ve bu şekilde kart sahiplerinin kimlikleri kopyalanamayacak. Pek çok açıdan kart teknoloji ile donatılı ve diğer kartları aldığınız gibi aynı şekilde nüfus müdürlüklerine başvurarak kartı 15 lira gibi bir ücret ile temin edebileceksiniz. Ancak kart bütün Türkiye’de verilmeyecek.

Kartın dağıtılma tarihi 14 Mart olarak belirlendi. Yani üç hafta gibi bir süre var. İlk olarak pilot il seçilen Kırıkkale de kimlik kartları verilmeye başlanılacak. Daha sonraki günlerde ise diğer illerde de verilmeye başlanılacak. Hedefin ise üç yıl olduğu belirtildi ve bu süre boyunca bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yeni kimliğini alacağı tahmin edilmektedir.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir