Yeni Apple Macbook’un Farkları Neler

20 Aralık 2016 Salı, 16:48

Apple, dün yaptığı “Hello Again” isimli etkinlikle yeni Macbook’ları ve Apple TV ürünlerini tanıttı. Teknoloji dünyasının pür dikkat takip ettiği etkinliğe, yeni Touch ID ve dokunmatik klavyesi ile Macbook damga vurdu. Macbook’un sahip olduğu tüm yeni özellikler yazımızda…

Yeni Macbook Pro, Türkiye’de 6951 TL’den (havale fiyatı) seçilecek opsiyonlara göre 17.099 TL ye kadar fiyat aralığına sahip. Döviz kurlarının da artmasıyla oldukça yüksek fiyatlandırma ile gelen ürünlerin Türk müşterilerden nasıl bir tepki alacağı ise merak konusu.

macbook-touchid-pay

 

13″ ve 15″ büyüklüğünde 2 ekran seçeneğine sahip Macbook Pro’lar yine yekpare alüminyum kasadan oluşuyor.

  • Yeni Macbook Pro 13″ modeli 14 mm kalınlığa sahip ve bir önceki modele göre %23 daha ince.
  • Yeni Macbook Pro 15″ modeli ise 15.5 kalınlığa sahip ve önceki modelden %14 daha ince.
  • Yeni cihazlarda klavyenin üst kısmında yer alan dokunmatik bar kullanım kolaylığı sağlıyor. Bu kısımdan; ses ayarları, emoji seçimi, ekranlar arası geçiş gibi bir çok kontrol sağlanabiliyor.
  • Dokunmatik barın sağ kısmında yer alan Touch ID ile, cihazı açarken parmak izi okutarak giriş yapabiliyorsunuz. Yine Touch ID kullanarak Apple Pay ile güvenli ödeme yapılabiliyor.
  • 15″ lik ekrana sahip olan Macbook Pro %67 daha fazla parlaklık ve kontrast sunarken, %25 daha fazla renk içeriyor.
  • Intel’in 6. nesil Core i7 işlemci ailesinden güç alan 15 inçlik yeni Macbook Pro, grafik tarafında gerekli olan gücü Polaris mimarisine sahip olan Radeon Pro 450 grafik biriminden alıyor. 2.3 kat daha hızlı olan ve 14 nm GPU’ya sahip olan Radeon Pro 450, 2 ve 4 GB bellek seçenekleri ile birlikte geliyor.

macbook-islemci

 

  • Thunderbolt 3 portu, 40Gb/s gibi oldukça yüksek bir bant genişliğine ulaşabilirken, cihazlarda normal USB girişlerinin yer almaması maalesef kullanıcıları adaptör kullanmaya mahkum edecek.
  • Her iki modelde de, yani 13 inçlik ve 15 inçlik yeni Macbook Pro’da, 4 adet USB-C desteğine sahip olan Thunderbolt 3 portu yer alıyor.
  • Intel Core i5 ve Core i7 işlemci seçenekleri ile gelen yeni 13 inç Macbook Pro ise, bir önceki modele göre 2 kat daha hızlı olan Intel Iris grafik birimini kullanıyor. Ayrıca cihazda, 15 inç Macbook Pro’da olduğu gibi süper hızlı SSD yer alıyor. Ancak, 13 inçlik yeni Macbook Pro’nun baz modelinde dokunmatik bar yer almıyor.

macbook-pro-ince

macbook-touch-id

macbook-retina

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir