[WhatsApp Güncelleme] Uçtan Uca Şifreleme Nedir? Nasıl Yapılır?

06 Nisan 2016 Çarşamba, 17:52


Whatsapp yayınladığı yeni güncelleme ile, uçtan uca şifreleme özelliği getirdi. Tüm kullanıcılarda otomatik olarak aktif olan bu özellik sayesinde, kullanıcıların bilgi ve veri güvenliğinin sağlandığı iddia edildi. Peki uçtan uca şifreleme nedir?

Whatsapp yeni güncelleme, Whatsapp uçtan uca şifreleme, Whatsapp yeni özellik, Whatsapp nisan 2016 güncellemesi, Whatsapp güvenlik özelliği, Whatsapp uçtan uca şifreleme aktif etme, Whatsapp uçtan uca şifreleme kaldırma

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir? Nasıl Yapılır? Detaylı Anlatımı

logo-promo

 

WhatsApp Uçtan Uca Şifrelemeyi Kimler Kullanabilir?

Uçtan uca şifrelemeyi mesajlaşan iki kişinin de Whatsapp’larının en son sürümlerini kullanıyor olması gerek. Whatsapp ancak bu şekilde sizin ve karşınızdaki kişinin mesajlarını sizler tarafından okunacağının teminatını veriyor.

Mesajlarınız siz ve mesajlaştığınız kişi dışında başka hiç kimse tarafından görüntülenemez ve şifrelidir. Ayrıca WhatsApp ek bir güvenlik olarak her bir gönderilen mesaja farklı bir şifreleme yapmış. Yani karşınızdaki ile sizin mesajlarınız tamamen özgün, farklı şifrelerle korunmakta.

WhatsApp Özellikle Önemli Diye Not Düşüyor ve Not Şu Şekilde: Uçtan uca şifreleme, her iki taraf da WhatsApp’ın en son sürümünü kullanıyorsa, her zaman aktiftir. Uçtan uca şifrelemeyi kapatmak mümkün değildir.

QR Kodu ve 60 Haneli Kod Nedir?

WhatsApp-Uçtan-Uca-Şifreleme-jpeg

Kişi Bilgisi/Grup Bilgisi ‘’ Güvenlik Kodunu Onayla’’ kısmında karşımıza çıkan QR kodu ve 60 Haneli olan kod siz ve mesajlaştığınız kişinin mesajlarını korumak için oluşturulan şifredir. QR Kodu ve 60 haneli şifre her bir kişi ve sohbet için özgündür. Bu kodları karşınızdaki kişiyle onayladıktan sonra mesajlarınızı Uçtan Uca Şifreleyebilirsiniz. WhatsApp bu kodların anahtar şifrenin kendisi olmadığını ve asıl şifrenin bir anahtar versiyonu olduğunu söylüyor.

 

Uçtan Uca Şifreleme Nasıl Kullanılıyor?

Öncelikle sohbeti açıyorsunuz ve kişi bilgisi/ grup bilgisi ekranını açıyorsunuz. QR kodunuzu veya 60 haneli şifrelerinizi görebilmek için Şifreleme’ye tıklayın.

Sohbetini şifreleyeceğiniz kişiyle yan yanaysanız, iki kişiden birisi buradaki kodu taratarak mesajları şifrelemeyi onaylayabilir. Mesajların şifrelendiği ve korunduğu yeşil bir tikle belirtilmiş olacak. Eğer mesajlaştığınız kişi yanınızda değilse o zaman ona 60 haneli numarayı gönderebilirsiniz. Android, iPhone ve Windows Phone’da, QR kodu/60 haneli numara ekranındaki Paylaş tuşunu kullanarak 60 haneli numarayı SMS, e-posta vb. araçlarla karşınızdaki kişiye gönderebilirsiniz. Bu aşamadan sonra artık WhatsApp konuşmalarınız tamamen sizin güvenliğiniz ve güvenceniz altında olmuş olacak.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir