Video Hakem Teknolojisi Süper Lig’e De Ekleniyor

12 Ocak 2017 Perşembe, 16:15

Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda video hakem sistemi baz alınarak dünyanın ilk penaltısı verilmişti. Ve video hakem teknolojisinin Türkiye Süper Lig’e de ekleneceği bilgisine ulaşıldı.

Bilindiği üzere futbol dünyanın en popüler sporu ve her yıl uluslararası büyük çapta futbol turnuvuları ve her ülkenin düzenlediği lig turnuvaları bulunuyor. Türkiye’de de Süper Lig vatandaşların gözdesi olarak dikkat çekiyor. Teknoloji artık çok gelişti ve teknolojinin nimetleri futbola da yansıyor. Aslında UEFA, teknolojinin futbola fazla karıştırılmasının futbolun orjinalliğine zarar vereceğini düşünüyordu ve bu yüzden ciddi teknolojik müdahelelerden kaçınıyordu ancak hakem hatalarının yarı final, final gibi telafisi olmayan, tüm dünyanın izlediği maçlarda dahi söz konusu olması artık o kırılamayan algıyı kırdı. Pek çok ünlü lig artık teknolojiyi futbolda fazlasıyla kullanıyor. Bu teknolojilerden birisi de son yıllarda gol çizgisi teknolojisi olarak karşımıza çıktı. Hakemlerin topun çizgiyi geçip geçmediğini bakarak anlamı son derece zor olduğundan geliştirilen bir sistem ile top çizgiyi geçtiğinde otomatikman hakemler bunun farkında oluyor. Gol çizgisi teknolojisi Süper Lig’de de kullanılıyor ve o teknolojiden sonra şimdi yeni bir teknoloji olan video hakem teknolojisinin de Süper Lig’de kullanılması söz konusu.

TFF MÜJDEYİ VERDİ

TFF tarafından yapılan açıklamaya göre video hakem teknolojisi kısa bir zaman sonra Süper Lig için de geçerli olacak. Türkiye’de futbol kavgaları son derece fazla oluyor ve hakemler çok eleştiriliyor. Yeni sistemle beraber bu durumun da önüne geçilmesi amaçlanıyor. Bu sayede hakemlerin üzerinden de büyük bir yük alınacak çünkü hakemler üzerlerinde daha az sorumluluk hissedecekler ve bu da daha pozitif bir futbol anlamında yardımcı olacak.

HAKEMLER EĞİTİLİYOR

Yapılan açıklamalara göre hakemler kendilerine yardımcı olacak yeni video hakem teknolojisi konusunda eğitilmeye başlandı ve yakın bir zamanda Süper Lig’de yeni teknolojinin aktif olacağı ifade edildi. MHK Hakem Danışmanı Rosetti, futbolun artık çok hızlı oynanan bir oyun olduğunu ve hakemlerin işinin artık daha fazla zorlaştığını ifade ederek yeni teknolojinin oldukça büyük bir fayda sağlayacağını kaydetti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir