Unturned – Oyun İncelemesi

11 Ocak 2017 Çarşamba, 21:26

Unturned, Nelson Sexton adında bir geliştirici tarafından tasarlanan ve SDG tarafından dağıtımı yapılan bir Zombi hayatta kalma oyunudur. Tamamen ücresiz olan oyun “Steam Greenlight” üzerinden Steam kullanıcılarının çok yüksek oy vermesi sonucunda destek alarak hayat buldu.

unturned-oyun-incelemesi

Oyun basit mantıkla hayatta kalma oyunu. Fakat şu şekilde de düşünebilirsiniz Minecraft grafikleri ile Dayz. Tabii Minecraft grafiklerinin biraz daha yumuşatılmış ve güzelleştirilmiş hali. Oyun ilk kez “Steam Greenlight” ‘dan aldığı oylar ile Steam’de sergilenmeye başlandığın da bu sebepten ötürü belirli tartışmalara sebep oldu. Minecraft ve Dayz karışımı bir oyun olması oyunculara biraz “çakma” gelse de( ki oyuncular çakma oyunlardan pek hoşlanmazlar), oynadıkça oyuncular Unturned’ın bu şekilde pek de çakma olmadığını hatta bir bakıma güzel bir fikir olduğu konusunda hemfikir oldular.

Oyunda hayatta kalma oyunlarının olmazsa olmazı crafting sistemi bulunuyor. Tabii bu alışa gelmiş bir crafting sistemi değil. Daha ilginç, daha ilgi çekici ve daha karışık.

Oyunda Minecraft’tan farklı olarak su ve radyasyon tarafı var. Zaten başta söylemiş olduğumuz gibi Dayz ve Minecraft.. Bu özellikler Dayz’de bulunuyor, fakat Minecraft grafiklerinde bunları yapmak fazlasıyla eğlenceli bir hal alıyor.

Radyasyon oyunda çok önemli. Zombilerle münakaşaya girdikçe, ya da zehirli yieyecekleri yedikçe radyasyon seviyemiz artıyor. Buna bir bakıma hastalık gözüyle de bakabilirsiniz. Yollarda yada barınaklar da bulduğumuz vitaminler ile bu seviyeyi düşürebiliyoruz.

Susuzluğu ise gazoz, meyve suyu gibi içeceklerle giderebiliyoruz. Yine bu tarz içecekleri barınaklardan bulabiliyoruz. Mataramız varsa denizden de doldurabiliriz.

Oyunda sürekli bezlerden bandaj yapıp yanınızda taşımalısınız. Çok çabuk sağlığımızdan olduğumuz için, bu bandajlar sizin sağlığınızı yükseltebilir ve ölmeden oyuna devam etmenizi sağlayabilir. Ayrıca sağlığınızı yine barınaklardan bulduğunuz iğneler ile arttırabilirsiniz. Sağlığımız belirli bir yüzdenin altına düştüğünde ise ekran gri renk oluyor ve bu dikkatli olmanız için uyarı anlamına geliyor.

Unturned şu anda Steam platformunda ücretsiz. Fakat birkaç $lık bir ücret ile karakterimizi “Customize” edebiliyoruz. Oyun genel anlamda çok eğlenceli olduğu ve Steam Greenlight oyunlarının ne kadar başarılı olabilecekleri kanıtladığı için herkesin oynamasını içtenlikle tavsiye ediyoruz. İndirmesi ücretsiz olan Unturned’ı kaçırmayın deriz. İyi Oyunlar…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir