Türkiye’nin 5G Kullanan İlk Ülke Olması İçin Çalışmalar Hızlandı

13 Ocak 2017 Cuma, 16:52

Bilindiği üzere Türkiye daha önce 4.5 G veri bağlantısıyla tanışmıştı. Uzun zaman 3G internet hızı kullanan Türkiye özellikle mobil platformda bunun sıkıntılarını yaşamaktaydı. Ve yapılan çalışmalarla beraber 4.5G için start verilip, sonuca ulaşılmıştı. 4.5G şuan da Türkiye’de aktifken Turkcell, daha önce yapılmamış olan bir şeyi yapmak için kolları sıvadı.

5G ÇALIŞMALARI

Elimize ulaşan bilgilere göre şuana kadar 5G veri bağlantısını kullanabilen herhangi bir ülke yok ve Turkcell, Türkiye’nin 5G ile tanışan ilk ülke olması amacıyla kolları sıvamış durumda. Bu büyük amaç için Turkcell şu günlerde bir çalışma ortamı hazırladı ve bu çalışma ortamında çok yüksek hızda 5G veri bağlantısını test etti. Testten alınan sonucun ise muazzam olduğu kaydedildi. İnternet hızı testinin tam 15 Ghz frekansta yapıldığı ve bu bağlamda da dünya üzerinde bir ilkin söz konusu olduğu ifade edilirken Turkcell, 5G konusunda ciddi yatırımlar yapmaktan kaçınmıyor.

Türkiye’nin dünyada internet anlamında daha gelişmesini sağlayacak olan 5G hizmeti, test edildiği şekilde insanlara sunulmaya başlanırsa kuşkusuz Türkiye dünyanın en hızlı internet bağlantısına sahip ülkesi olacak. Ancak bunun şuan için söz konusu olması beklenmiyor. Yani testlerde çok yüksek rekor hızlar söz konusu olsada 5G’ye geçildiğinde yinede insanlar bunu tam olarak algılayamayacak. Ancak kuşkusuz şuanki internet hızından daha hızlı bir internete kavuşmuş olacağız.

24.7 GBİT HIZA ULAŞILDI !

Şuan da bilindiği üzere internet bağlantısı olarak insanlar henüz megabit hızda internet kullanıyorlar ancak Turkcell gerçekleştirdiği testte tamı tamına 24.7 Gbit şeklinde rekor bir hıza ulaşmayı başardı ! Testin olumlu sonuçlanması büyük gelişmelerin müjdecisi olarak gösterildi.

TURKCELL CEPHESİNDEN AÇIKLAMA

Turkcell Şebeke Teknolojisi Sorumlusu Grup Başkanı Gediz Sezgin tarafından yapılan açıklamada, Turkcell’in dünyada bir ilke imza atmak üzere olduğu ve şuan da denenen frekansın dünyada bir ilk olduğu ifade edildi. Gediz Sezgin açıklamasında Türkiye’nin önümüzdeki süreçte dünyanın ilk 5G kullanan ülke olması için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir