Türkiye Uzay Ajansını Kuruyor!

11 Ocak 2016 Pazartesi, 13:00
uzay


Ahmet Davutoğlu tarafından belirlenen, 64. Hükümet tarafından bu sene içinde gerçekleştirilecek eylem planında yer alan Türkiye Uzay Ajansı‘nın yapılması için lazım olan kanun tasarısı çalışmalarına başlandı. Derin uzay araştırmaları, uydu teknolojileri, buluş çalışmalarının geliştirilmesi ve fırlatma rampasının kurulmasını hedef alan bu Ajans, uzay teknolojilerinden yararlanarak akıllı ulaşım, madencilik, tarım ve felaket yönetimi gibi pek çok alanda hizmet verecek.

KANUN TASARISI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

A.A. muhabirinin elde etmiş olduğu bilgiye göre, Ulaştırma Bakanlığı, Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü rotasındaki Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulması adına birinci adım olan kanun tasarısı çalışmalarına start verildi. Bu yılın başında TBMM‘ye sunulması düşünülen tasarının yasaya geçmesi ile Ajansın kurulması için birinci adım tamamlanmış olacak.

Ajansın nerede kurulacağı, nasıl çalışacağı, bütçesi, personelinin konumu ile diğer kurum ve kuruluşlarla ilişkilerini belirleyecek olan bu tasarının yasalaşmasından hemen sonra Ajansın idari yapılanması gerçekleştirilecek.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir