Türkiye PYD’ye Azez’de Saldırı Başlattı – TSK Teröristleri Fırtına Obüsleri İle Vuruyor

13 Şubat 2016 Cumartesi, 17:56


TSK Suriye’nin kuzeyi Azez’de, PKK’nın Suriye kolu terör örgütü PYD’ye karşı saldırı başlattı. Türkiye Suriye’nin kuzeyindeki teröristleri vuruyor.

TSK, Azez’deki PYD hedeflerini “Fırtına Obüsleri” ile vurmaya başladı. Tüm dünyada ajanslara son dakika olarak girilen gelişme, bölgenin ısınmasına neden olabilir. PYD hem Amerika Birleşik Devletleri’nden hem de Rusya’dan silah desteği alıyor ve siyasal olarakta destek görüyordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde ABD’yi bu tutumundan dolayı eleştirmiş ve “Ortağınız biz miyiz yoksa terör örgütü PYD mi?” diye sormuştu. Türkiye’nin, Katar ve Suudi Arabistan ile birlikte bölgeye müdahale etme ihtimali olduğu dillendirilmiş ve yapılan görüşmelerle birlikte bu iddialar güçlenmişti.

turkiye-pyd-saldirisi

Terör örgütü PYD lideri Salih Müslim, dün yaptığı açıklamada; “Türkiye’nin Suriye’ye kara harekatı yapmasından endişeleniyoruz” diyerek, TSK’nın müdahalesinden korktuklarını belirtmişti.

PYD, ilk olarak Kuzey Suriye’de bağımsız bir Kürt devleti kurarak ardından; İran, Irak ve Türkiye’den alınacak topraklarla bağımsız Kürdistan kurma ülküsüyle hareket ediyor. PYD’nin bu amacı bilinmesine rağmen, Türkiye karşıtı Rusya ile birlikte ABD’de PYD’ye desteğini sürdürmeye devam etmiş ve müttefiklik konusu gündeme gelmişti.

tsk-azez-pyd

SON GELİŞMELER:

Son iki gündür Azez’e yönelik saldırılarını artıran PYD’ye Rus savaş uçaklarının havadan destek verdi.

Rusya’nın desteğini arkasına alan terör örgütü, Miniğ’e saldırarak muhaliflerin Halep’teki son askeri üssünü ele geçirdi.

TSK BOMBALIYOR

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye’ye askeri müdahale tartışmaları arasında, “Irak’ta ve Kandil’de aldığımız tedbirleri gerekirse Suriye’de de alırız” demişti.

PYD’nin Rus desteği ile ilerlemesinin ardından TSK, obüs topları ile PYD’nin mevzilerini vurmaya başladı.

 

 

Not: manşetler Ensonhaber’den alınmıştır.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir