Tonsilit Nedir, Belirtileri, Tedavisi, İlaçları

20 Aralık 2016 Salı, 22:38
Tonsilit Nedir, Belirtileri, Tedavisi, İlaçları

Tonsilit ya da diğer adıyla anjin boğazın iç bölümünde iki tarafta da bulunan tonsil ve bademcik dokularının iltihaplanmasına verilen isimdir. Tonsilit hastalığı bademciklerde iltihaplanmanın yanı sıra şişmeye de neden olur. Tonsilit rahatsızlığının akut tonsilit, subakuttonsilit ve kronik tonsilit adında üç farklı tipi bulunmaktadır.

Bu farklı tipleri kısaca açıklamak gerekirse:

Akut: Akut tonsilit rahatsızlığı daha çok bakteri ve bazen de virüs yoluyla bulaşır. Kısa süreli olarak etkili olur. Yüksek ağrı ve yanmaya neden olur.

Subakut: Subakut olan tonsilit türüne actinomyces adlı tek bir bakteri neden olur. Bu bakterinin neden olduğu subakuttonsilit 3 hafta ila 3 aya kadar uzayan bir süre için etkili olur.

Kronik: Tonsilitin en etkili ve en acı veren cinsi olan kronik tonsilit akut ve subakuttonsilitin uzun süre tedavi edilmemesi sonucunda ortaya çıkar. Sebep olduğu acı ve rahatsızlık aylar boyunca sürebilir.

Tonsilit Tedavisi

Tonsilit tedavisinde türe göre değişen tedavi olanakları bulunmaktadır. Bu tedavi biçimleri şu şekilde özetlenebilir:

Akut Tonsilit Tedavisi: Eğer virüsten kaynaklanan bir akut tonsilit rahatsızlığı mevcutsa hastalığın atlatılması özel ve dikkatli bakım ile mümkündür. Bademciklerin çok fazla tahriş olmamasına ve vücudun sıkça sıvı almasına dikkat edilir. Tonsilit süresince akşam yemekleri biraz öne çekilir. Hastalar daha erken akşam yemeklerini yerler. Ayrıca akşam yatmadan önce hastanın süt içmesi de sağlanır.

Kronik Tonsilit Tedavisi: Kronik tonsilit tedavisinde çok fazla tercih edilmese de en kesin sonucu vermesi açısından ameliyat tavsiye edilmektedir. Tonsilektomi adı verilen bu ameliyat ile bademcik üzerinde yer alan iltihaplar hastadan alınır.

Tonsilitin Bitkisel Tedavisi

Tonsilitin bitkisel tedavisinde yaygın olarak öz buğday unundan elde dilen ekmek tüketilir. Vücut direncini yüksek tutacak ilave bitkisel takviyeler de alınır.

Tonsilit İçin Antibiyotik Kullanımı

Akut tonsilit dışındaki subakut ve kronik tonsilit hastalıklarında en yaygın olarak kullanılan tedavi metodu antibiyotiklerdir. Antibiyotikler bademcikler üzerinde iltihaba neden olan bakterilerin öldürülmesinde kullanılır. Penisilin tonsilit tedavisinde en yaygın olarak kullanılan antibiyotik türüdür. Antibiyotik kullanımının ertesinde eğer ilaç direnci gelişmezse tonsilit rahatsızlığı 1-2 hafta içerisinde etkisini yitirir ve tedavi sonuçlanmış olur.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir