TİM Başkanı Büyükekşi: “Rusya’nın Bu Kararı Doğru Değil”

01 Aralık 2015 Salı, 15:03


Türk hava bölgesini ihlal eden Ruslara ait savaş uçağının Türkiye tarafından düşürülmesi devamında, Rusya’nın Türkiye’ye yönelik ifade ettiği fiyat yaptırımlarına ilişkin soruları cevaplayan Mehmet Büyükekşi, vatanımız ile Rusya arasında uzun geçmişe dayalı bir arkadaşlık yaşandığını, bu arkadaşlığın unutulmamasının önemli olduğunu belirtti.

Büyükekşi, bir devlet pazarına dahil olabilmek için 2-3 sene uğraş verilmesi gerektiğini söyleyerek, “Ticarete bu şekilde tepki koyarak son verilmesi pek de gerçek bir hamle değil. Ticaret ve siyasetin ayrı şekilde yönetilmesi gereklidir. Politika değişse de ticaret çok kısa zaman içinde düzelmesi mümkün olmaz. Rusya’daki iş adamları da ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar, bunun için diyoruz ki karşılıklı iki ülke iş adamlarının barış yanlısı olmaları gereklidir. Bu işin diplomasi, barış usülüyle çözümlenmesi gerekli.” diye konuştu.

“Rusya da gıda konusunda bize bağımlı.”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ise devletimizin, 2014 yılındaki gıda ve tarım ürünleri ihracatının yaklaşık 1 milyar 143 milyon dolarının, ithalatın ise yaklaşık 2 milyar 491 milyon dolarının Rusya ile yapıldığını ifade ederek hatırlattı.

Bayraktar, Rusya’nın, meyve ve sebze ürünlerinde devletimizin yerine geçirebileceği ülke oranının çok kısıtlı olduğunu belirterek, “Rusya’ya karşılık tarım ve gıda ihracatımızda ne kadar meyve ve sebze öne çıkmış bulunsa da kış dönemine girmemiz sebebince portakal, limon kadar turunçgiller, çiçek ve sera ürünleri hariç ihracatımız da uzun bir süre etkilenmeyecek gibi gözükmektedir. Diğer bir yandan ise Rusya tehlikesine karşı hemen tedbir sözkonusu olmalıdır.” diye ekledi.

Bayraktar, kısa dönemde sorunlar çıksa da devletimizin orta ve ileriye doğru alternatif pazarlarını çoğaltacağını ifade ederek, dış ticarette bir ülkeye ve bir pazara bağımlı kalmanın hem ihracatta aynı şekilde ithalatta da sorunlara neden olduğunu kaydetti.

“Üretici fiyatlarında değer kaybı sözkonusu.”

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin ise Rusya’ya ithal edilecek ürünlerin bu yaptırımlar nedeniyle kendi iç pazarımızda satılmasının ortaya çıkması olasılığına dikkat çekti. Yetkin, “Ülkemiz iç piyasasına sürülecek olduğu için bu mahsüllerin üretici fiyatında düşme yaşanacaktır, bu da üreticiyi zora sokacak ve zarar yaşatacaktır bunun yanı sıra tüketici fiyatlarda da bir azalma olacağını öngörmüyorum. Nedeniyse satışa aracılık yapanlar bu durumu kullanacaklardır. Şu anda oturmamış bir düzen sözkonusu. Çiftçi nerdeyse yok fiyatına satıyor ama tüketiciye üç, dört katı fiyatla sunuluyor.” diye konuştu.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir