The Last Guardian İncelemesi

12 Ocak 2017 Perşembe, 10:40

Bu makalemizde son çıkan popüler oyunlardan olan The Last Guardian oyununu inceliyoruz.

BİR YARATIK İLE ÇOCUĞUN HİKAYESİ 

The Last Guardian, bir çocuğun, devasa bir canavar ile kurduğu ilginç dostluğu ve beraber giriştikleri maceraları konu ediniyor. Canavarımızın ismi Triko ve ilk başta canavarımız ile dostluk kurmaya çalışarak oyuna başlıyoruz. Ve dostluğumuz pekiştiğinde artık ayrılmaz bir ikili haline geliyoruz. Canavarımız görünüş olarak, ayakları, ağız kısmı, tüyleri ve kanatlarıyla kuşa, gözleri, kulakları, vücut yapısı, kuyruğu, animasyonları ile de bir köpeğe benziyor. Yani kuş ile köpek karışımı bir görüntüsü olan Triko, aynı zamanda turkuaza kaçan renklerde minik boynuzlara sahip.

GRAFİK KALİTESİ

Oyun grafik olarak oyunun atmosferini çok iyi yansıtan grafiklere sahip olsada çok gerçekçi grafiklere sahip olmadığını belirtelim. Yinede grafiklerin gayet güzel gözüktüğünü, en önemlisi de oyunun atmosferini harika yansıttığını üstüne basarak söylemeden geçmeyelim. Özellikle canavarımız çok iyi gözüküyor; Sahip olduğu animasyonlar, tüyleri, bakışları gerçekten de son derece başarılı.

SES KALİTESİ

Oyunun sesleri gayet yerinde ve özellikle karakterimizin ve canavarımızın karşılaştıkları durumlar karşısında çıkardığı sesler son derece etkileyici. Örneğin canavarımız bir yerden bir yere atlarken düşme tehlikesi yaşadığında çok farklı sesler çıkarıyor veya saldırıya uğradığında, acıktığında çok farklı sesler çıkarabiliyor.

BULMACA SEVENLER İÇİN BİÇİLMİŞ KAFTAN

Oyun genel olarak bulmaca ile maceranın harmanlandığı bir oyun diyebiliriz. Oyun sırasında karşımıza sürekli çeşitli bulmacalar çıkıyor ve o bulmacaları yerine getirmek için çabalıyoruz.

OYNANIŞ

The Last Guardian oyununda oynanış hususunda bazı hatalar dışında genel olarak başarılı bir oynanış yapısının olduğunu söyleyebiliriz. Bazı hatalardan kastımız örneğin canavarımız ile bir bulmacayı aşmaya çalışırken bazı oyun hataları meydana gelebiliyor. Mesela canavarımız atlaması gereken bir noktaya bazen uzun süre atlamayıp bizi çileden çıkarırken bazen hemen atlayabiliyor.

GENEL DEĞERLENDİRME

Puanımız ; 8.1 

The Last Guardian oyununun başarılı bir yapım olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle kendisine has atmosferi ve oynanış tarzı, canavarımızın özgünlüğü gerçekten de taktiri hak ediyor. Bulmaca – macera tadında oyunlar arıyorsanız tam da denemeniz gereken oyun ; The Last Guardian…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir