TEOG Nedir, Sınav Tarihleri, Çıkmış Sorular, Dersler

18 Haziran 2016 Cumartesi, 19:37


TEOG Nedir? – Kimler girer? – Hangi derslerden sınava girilir? – Hangi ders kaç değerindedir? – Puanlar nasıl hesaplanır? – Yüzdelik dilim, standart sapma

Teog ( Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığının 2013-2014 Eğitim Öğretim yılında uygulamaya koyduğu Ortaöğretime Geçiş sınavına kısaca verilen addır.
Teog, sadece 8. sınıf öğrencilerinin girdiği 12 Merkezi Ortak Sınavından oluşur. Teog sınavı 2 dönem 4 gün de yapılır. 1. Dönem 6 ders 2 gün, 2. Dönem 6 ders 2 gün olarak yapılır.
1. gün Türkçe (20 soru), Matematik (20 soru), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (20 soru)
2. gün Fen veTeknoloji (20 soru), T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük (20 soru), İngilizce (20 soru)

sınavı yapılır. Derslerin sıralamsı 2 Dönemde de aynı sıra ile yapılır. Teog sınavı 2 Dönem toplamı 240 sorudan, 4 şıklı ve çoktan seçmeli sorulardan oluşur. Teog soruları sadece 8. sınıf müfredatından sorulur. Diğer seneleri içermez. Yanlış yapılan soru doğru soruyu götürmüyor. Din ve Kültürü Ahlak Bilgisi dersinde şöyle bir özel durum vardır: Eğer öğrenci Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinden muaf ise öğrenciye alternatif sorular soruluyor. Teog sınavı öğrencinin kendi okulunda yapılır. Eğer öğretmenler görevli ise başka okullarda görev yapar. Sınava giremeyen öğrencinin geçerli bir mazereti varsa belirlenen bir hafta sonunda mazeret sınavına girer. Mazeret sınavı öğrencinin kendi okulunda değil, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen okullarda yapılır. Teog sınavı 1. Dönem Kasımın son haftası ile 2. Dönem nisanın son haftası yapılır.
Teogda dersler kat sayılarına göre hesaplanılır. Bunlar; Türkçe kat sayısı 4, Matematik kat sayısı 4, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kat sayısı 2, Fen ve Teknoloji kat sayısı 4, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük kat sayısı 2, İngilizce kat sayısı 2′ dir.
YILSONU BAŞARI PUANI (YBP)
6.,7., VE 8. sınıflarda, o dersin yılsonu puanları ile o dersin haftalık ders saati çarpılır ve bu bütün derslerde yapılır, elde edilen toplam puan toplamının, haftalık ders saati toplamına bölümü Yılsonu Başarı Puanı elde edilir. Puanlama 100 üzerinden yapılır.
Teog da Merkezi Ortak Sınavında her ders tıpkı okuldaki gibi 100 üzerinden değerlendirilir, her soru 5 puanmış gibi e-okula girilir(iptal edilen soru yoksa).Örneğin matematikden 3 yanlış çıkardıysanız 85 olarak e-okula girilir ve yılsonu başarı puanınız hesaplanırken matematikden 2. notunuz 85 olarak hesaplanır. Merkezi ortak sınavı 700 üzerinden hesaplanır. Yerleştirme esas puanı ise 500 üzerinden hesaplanır. Yerleştirme esas puanının %30 6.,7. ve 8. sınıf ortalamaları %70 ise merkezi ortak sınav puanı temsil etmektedir. ğer puanlar 2 öğrencide de eşit olursa şunlara bakılır;
-Tercih önceliği,
-Sırasıyla 8.,7. ve 6. sınıflardaki yılsonu başarı puanı yüksekliği,
-Özürsüz devamsız gün sayısının azlığı, dikkate alınarak yerleştirme yapılır.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir