Telefonun Şarjının Çabuk Bitmesi Nasıl Önlenir?

13 Ocak 2017 Cuma, 23:09

Günümüzde akıllı telefonların en kronik problemi bataryalarının yeterli güce sahip olmamasıdır. Son zamanlarda 6000 mAh hatta daha fazla bataryaya sahip akıllı telefonlar üretilmeye başlasada yinede akıllı telefon şarj problemi tam olarak giderilemedi. Telefonun şarjının çok çabuk bir şekilde bitmesi pek çok akıllı telefon kullanıcısının sorunlarındandır. Peki şarjın çabuk bitmesini engelleyebilmek için bir kullanıcının yapabileceği şeyler var mı?

ANA SAYFA VE EKRAN PARLAKLIĞI

Telefonunuzun şarjını tasarruflu bir biçimde kullanmak için ekran parlaklığını olabildiğince azaltın ve telefonunuzun ana sayfasında çok fazla simge ve hareketli gif olmadığına emin olun.

BLUETOOTH – VERİ BAĞLANTILARI 

Akıllı telefonlarda bluetooth ve veri bağlantıları, Wi-fi, Gps ve daha pek çok özellik bulunmaktadır. Bu özellikleri kullanmadığınız zamanlarda muhakkak kapalı tutunuz. Çünkü bunlar açık kaldıklarında şarjdan ciddi ölçüde sömürürler. Telefonunuzu kullanmayıp bir köşeye koysanız bile yani stand by modunda beklese bile şarjınızdan tüketmeye devam ederler.

ARKA PLANDA ÇALIŞAN UYGULAMALAR

Akıllı telefonlarda birbirinden cazip çok fazla uygulama bulunuyor. Ancak bu uygulamaları indirdikçe özellikle arka planda çalışan bir uygulama ise telefonunuzun şarjı daha çabuk bitmeye başlayacaktır. Çünkü siz herhangi bir işlem yapmasanız bile uygulama açık olacağından telefonunuzdan belli bir güç çekecektir. Bu yüzden arka planda çalışan uygulamalarınızın neler olduğunu tespit edip gereksiz uygulama var ise devre dışı bırakınız. Aynı şekilde sanal marketlerden bir uygulama indirmeden önce hangi uygulamayı indirecekseniz o uygulamanın şarja olan etkisini bir araştırınız.

YARDIMCI UYGULAMALAR

Akıllı telefonunuzun şarjının daha tasarruflu kullanılması amacıyla bazı özel uygulamalar vardır. Bu uygulamalardan güvenilir ve değerlendirmesi iyi seviyede olanları kullanabilir, şarjınızı tasarruflu kullanabilirsiniz.

ŞARJ CİHAZI VE BATARYA

Şarj cihazınızın kalitesi ve bataryanızın kalitesi de akıllı telefonunuzun şarj ömrü ile doğrudan bağlantılıdır. Orjinal şarj aleti kullanmaya çalışmalı, eğer orjinal kullanamıyorsanız da mutlaka kaliteli bir şarj aleti kullanmalısınız. Öte yandan bataryaların da belli bir ömrü bulunur ve ömrünü tamamlamak üzere olduğunda bazı hatalar, şarj konusunda bazı problemler ortaya çıkarabilir. Bu yüzden maximum iki yılda bir bataryanızı orjinal bir başka batarya ile değiştiriniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir