Telefonun Dinlenip Dinlenmediği Nasıl Anlaşılır?

12 Ocak 2017 Perşembe, 19:39

Akıllı telefonlar günümüzde epey yaygın bir biçimde kullanılıyor. Son zamanlarda akıllı telefonlarda dinlenmelerin arttığına dair çok fazla iddia mevcut. Peki bir kişi akıllı telefonunun gerçekten de dinlenip dinlenmediğini nasıl anlayabilir?

SAĞLIKLI İLETİŞİM KURAMAMA

Akıllı telefonunuzun dinlendiğini anlamanız en kolay yolu çağrıları bir kontrol etmektir. Sesli aramalarınızda biriyle operatörünüz tarafından sağlanan imkanlar dahilinde konuşurken sürekli cızırtı ve benzeri sesler duyuyorsanız, eko gibi problem oluyorsa veyahut tıkırtı gibi sesler geliyorsa telefonunuz dinleniyor olabilir. Ancak tabii bunlar tek başına yeterli deliller değildir çünkü akıllı telefonunuz bozuk olduğu için veya hatta bir problem olduğu için sağlıklı iletişim kuramıyor da olabilirsiniz. Bu yüzden gelin diğer belirtilere de bir bakalım;

TELEFONUNUZU KULLANMIYORKEN ISINMASI

Telefonunuzu divanınızın üzerine bıraktınız ve yaklaşık yarım saat telefonunuzla ilgilenmediniz. Normal oda sıcaklığında olan yain çok sıcak bir ortamda bulunmayan bir telefonun geldiğinizde normal ısıda olması gerekiyor. Ancak elinize aldığınızda oldukça sıcaksa bu durumdan da şüphelenmelisiniz. Casus bir yazılım telefonunuzu sömürüyor olabilir yani dinleniyor, gözleniyor olabilirsiniz. Ancak bu durumun bir batarya sorunundan ötürü olmadığından veya siz telefonu bıraktığınızda telefonunuzun şarjda olmadığından emin olmalısınız ki bunun bir casusluk ile alakalı olduğu kanısına varabilesiniz.

ŞARJINIZ DAHA HIZLI BİTİYORSA

Genellikle dinlenen, casusluk yapılan telefonlarda şarj çok hızlı bir şekilde bitmeye başlar. Eğer telefonunuzun şarjı eskisine göre çok daha hızlı bir biçimde tükeniyorsa bir kontrol etmenizi öneririz. Son dönemde arka planda ciddi şarj tüketen bir uygulama yüklemediyseniz, bataryanızda bir problem olmadığından eminseniz ve buna rağmen şarjınızda anormallikler seziyorsanız casus yazılımlardan şüphe edebilirsiniz.

OPERATÖRDEN AYRINTILI FATURA İSTEYİN

Eğer akıllı telefonunuzda bir casus yazılım olup olmadığını tespit etmek istiyorsanız yapmanız gereken şey kullandığınız operatörden her ay ayrıntılı bir fatura göndermesini istemektir. Casus yazılımlar kullanılmaya başlanırken kaynağa bir SMS gönderirler. Bu sayede alacağınız bir önlem ile casus yazılımın bulunup bulunmadığını bir kontrol edebilirsiniz.

DÜZENLİ FORMAT

Telefon dinlemelerinden kurtulmanın en kolay yolu cihaza düzenli format atmaktır. Eğer şüpheleriniz varsa format atıp yazılımsal anlamda telefonunuzu temizleyebilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir