Tayland’da Yayınlanan Reklam Tepki Topladı

09 Ocak 2016 Cumartesi, 12:00
irkci-reklam


Tayland’da ten beyazlatıcı satışı yapan Seoul Secret isimli firma verdiği reklamda kullandığı, ‘Beyaz olmak sizi kazanan yapar’ sloganı sebebiyle tepki gördü. Gelen yoğun tepkiler üzerine reklam filmi yayından kaldırıldı.

AFP’den geçilen habere göre, Seoul Secret isimli firmanın reklamında 35 yaşındaki ünlü Taylandlı oyuncu Cris Horwang rol aldı. Cris Horwang oynadığı reklam filminde, kariyerinde yakaladığı başarının ten renginin beyaz olmasından kaynaklandığını ifade ediyor. Ünlü oyuncu, “Bu noktada uzun süre kalmak kolay değil. Eğer vücudumla ilgilenmeyi ve beyaz ten rengimi bırakırsam, yaptığım tüm yatırımlar elimden gidecek. Yeni biri benim yerime geçecek ve şöhretim bitecek” ifadelerini kullanıyor. Reklam filminde simsiyah ten rengi ile görülen Horwang, hemen yanında bulunan beyaz tenli kadına imrenen bakışlar atıyor.

Seoul Secret’ın yayınladığı reklam videosu Youtube’da 100 bin kişi tarafından izlenirken firmaya yağan tepkiler üzerine video kaldırıldı. Firma yaptığı açıklamada ırkçılık veya ayrımcılık gibi bir amaçlarının olmadığını, reklamın amacını aştığını ifade ederek özür diledi. Tayland’da ve uzak doğuda beyaz ten asalet olarak kabul gördüğü için bu tür cilt beyazlatıcı ürünlerin çok fazla talep gördüğü biliniyor.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir