Syrian (Suriye) Hamsterları Özellikleri

5725 görüntüleme, 06 Ekim 2015 Salı


Hamster beslemeden önce herkesin merak ettiği, cevabını bulmaya çalıştığı bir sorudur, sıkça duyarız: “Hangi hamsteri almalıyım?”

Bunun cevabını aslında öncelikle beklentileriniz belirler.

1. Eğer elde duran, sevdiren, aşırı hareketli olmayan, ısırmayan bir hamster istiyorsanız, Suriye Hamsterı (Syrian Hamster) tavsiye ederim. Boyut olarak bir avuca sığacak büyüklükten fazla gelişmese de hamster cinsleri içinde en büyük ebata sahip olan hamsterdır aynı zamanda. Tek yaşamayı sever. Yani eşi olsun, arkadaşı olsun derseniz, ayrı bir kafes gerekecektir. Son
derece sakin bir ırk olan syrianlar, aynı kafeste kendi kardeşleriyle bile ölümcül kavgalar yaşayabilirler.

2. Hareketli, zıpır zıpır, boyut olarak çok daha küçük, ısırma potansiyeli olabilen, elde durma tahammülü hızlı yapısından dolayı daha az olan bir hamster cinsi de Campell yani petshop dilinde Gonzales’tir. Bir kedi gibi dokunup sevmek istemiyorsanız, hareketliliği hoşunuza gidecekse, campell tavsiye edebilirim. Çoklu yaşamaya uygundurlar. Fakat dişi erkek hamsterlar 1 aylık itibariyle (Syrian’da da geçerli) üremeye hazır hale geldiği için, beklemediğiniz anda hamster sayınız 3 katına ulaşabilir. O nedenle dişi ve erkekleri ayırmak gerekebilir.

-Tüylerin dökük olmaması, kızarıklık, yara, kel yerlerin olmaması

-Genel olarak sağlıklı bir beden, sağlam uzuvlar ve gövde ile

-Parlak tüyler, canlı gözler, akıntısız burun, göz

-Aşırı halsizlik olmaması

Bize alışabilecek bir hamster seçebilmek:

-Yavrunuzu mümkünse akşam saatlerinde seçin. Hamsterlar akşamları aktif olan canlılardır ve tüm gün uyurlar. Gündüzleri ara ara uyansalar da bu uyku aralarında sinirli olabilirler.

-Beğendiğiniz yavrunun tutmaya çalışırken, elinize aldığınızda elde durup durmadığına, tıslamaya benzer sesler çıkarıp çıkarmadığına, kaçmaya çalışıp çalışmadığına, ısırıp ısırmadığına dikkat edin. Sizinle iletişim kuran bir yavru varsa mutlaka onu tercih edin. Kaçan, ısıran veya aşırı hareketli olan bir hamsterın, muhtemelen ev ortamında da bu huylarına devam edeceğini göz önünde bulundurun.

Syrian (Suriye) Hamster

Yorum

  1. Ahmet Hüzün

    6 Ekim 2015 at 19:19

    uy bunlar çok tatlı bir tane de site ziyaretçilerinize hediye etseniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir