Suudi Arabistan ile İran Arasındaki Gerginlik Tırmanıyor

04 Ocak 2016 Pazartesi, 19:26


Son günlerde İran ile Suudi Arabistan arasında yaşanan gerginlikler gündemden düşmezken dün Suudi yetkililer İran’ı uyarmış ve büyükelçiliklerinin korunmasını talep etmişlerdi.

Ancak İran yönetiminin bu talebi ciddiye almaması ve Suudi Arabistan büyükelçiliğine saldırılar düzenlenip resmi evrakların yağmalanması üzerine Suudi Arabistan İran ile olan tüm diplomatik ilişkilerin kesildiğini açıklamıştı. İran’ın bu duruma nasıl bir tepki vereceği merakla beklenirken Suudi Arabistan’dan bir hamle daha geldi.

Suudi Arabistan dışişleri bakanı Adil El-Cübeyr son açıklamasında İran ile olan tüm ticari ilişkileri durdurmaya karar verdiklerini, Suudi vatandaşların İran’a gitmesinin yasaklandığını ve hava trafiğini şimdilik de olsa askıya aldıklarını belirtti.

İran ve Suudi Arabistan arasındaki gerginlik iki taraftan biri geri adım atmadan geçecekmiş gibi durmuyor. İslam dünyası IŞİD ile uğraşırken dünyanın en güçlü iki müslüman devletinin arasında yaşanan gerginliğin sonuçlarının ne olacağı ise merakla bekleniyor.

Suudi Arabistan da İran da geri adım atmak için minik bir özür bekliyorlar. Gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir