Suudi Arabistan İçin Şok Tahmin

28 Aralık 2015 Pazartesi, 02:16
606x340_296634


Uluslararası Para Fonu (IMF), Suudi Arabistan Krallığı için şok bir tahminde bulundu. Gelirinin tamamına yakınını petrolden karşılayan Suudi Arabistan’ın yakın zaman içerisinde iflas edeceğini açıkladı.

IMF, bu tahminine gerekçe olarak da düşen petrol fiyatlarını gösterdi. Haber Indepedent’ın sitesinde yer aldı. Ülkenin şu anda 654,5 milyar dolar döviz rezervi bulunuyor. Fakat bu nakit para günden güne erimekte. Haber içerisinde geçen çok ilginç bir detay ise Suudi Arabistan Para Ajansı’nın denizaşırı ülkelerde faaliyet gösteren fonlarından 70 milyar dolar çektiği altının çizilmesi oldu.

Son zamanlarda petrol fiyatlarında yaşanan ani düşüş Suudi Arabistan’a 73 milyar dolar zarar ettirmişe benziyor. Suudi Arabistan gelirinin yüzde 90’ına yakınını petrolden sağlıyor.

Halkına 32 Milyar Dolar Dağıtmıştı

Suudi Arabistan’da, Kral Salman Bin Abdulaziz göreve geldikten sonra şerefine halka 32 milyar dolar dağıtmıştı. Ülke tabiri caizse petrol zengini. 2015  yılında askeri harcamalarda Rusya’yı bile geride bıraktı. 80,8 milyar dolar gibi rekor harcama gerçekleştirdi. Öte tarafdan ülkenin Yemen’le olan savaşı da aralıksız bir şekilde sürüyor.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir