Smite – Oyun İncelemesi

11 Ocak 2017 Çarşamba, 09:41

Smite, yapımcılarının da resmi olarak kabul ettiği gibi Dota 2‘den esinlenerek hayata geçirilmiş bir Third Person Moba projesi… 2 yıllık uzun bir beta sürecinin ardından geçtiğimiz aylarda resmi olarak çıkışını yaptı ve -her ne kadar henüz pek bilinmese de- adı en iyi Moba’lar arasında anılıyor. Peki Smite’ı diğer Moba’lardan bu kadar ayıran nedir?

smite-oyun-incelemesi

Kamera açısı! İlk defa Third Person MOBA projesi deneyen yapımcılar şimdiden başarılı sonuçlar elde ediyor. Smite’ın üçüncül kişi kamerasıyla oynanması sizi kendine daha çok çağırdığı gibi, klasik MOBA oynanışının da farklı bir şekilde biçimlenmesini sağlıyor. En basitinden bir tarafa bakarken diğer tarafı göremiyor olmanız, haritaya diğer MOBAlardan daha az, tanrınızın görüş açısına ise daha fazla hakim olmanız Moba’ların strateji-aksiyon dengesini neredeyse tamamen aksiyona kaydırıyor. Birde işin içine Skill-Shot önemi giriyor ve ortalık savaş alanına dönüyor. Hemde normal bir savaş değil, Tanrıların savaş alanı!

Oyunda son zamanlarda F2P oynayan herkesi sinir eden, uyuz eden, delirten, hatta sinir hastası yapan ‘pay to win’ mantığı olmadığını söyleyelim. Smite’ta favor kazandıkça, gerçek para vermeden alamayacağınız tek şey birkaç tane özel kostüm ve tanrılara özgü voice packler… Onların da pek pahalı olduklarını söyleyemeyiz; ses paketleri 200-300, kostümler de 300-400 gem oluyorlar Parayla almak sorun olmaz diyorsanız da 30$ karşılığında ‘Ultimate God Pack’ adı verilen, şu an var olan ve gelecekte çıkacak olan bütün tanrıları bir kerede elde etmenizi sağlayan paketi de satın alabilirsiniz. Bu paketin en iyi tarafı, daha önceden harcadığınız favorları size geri iade etmesi. Bu sayede bir sürü yeni kostüm de alabiliyorsunuz. Hi-Rez’den ilgi çekici bir teklif..

Bahsettiğim tüm bu farklılıklarının yanı sıra, oyun özellikleriyle klasik bir MOBA… Creeplerin oyuna etkisi olsun, item yapısı ve çeşitliliği, oyun modları ‘yenilik’ diyebileceğimiz pek de bir şey sunmuyor Smite.

Her Moba’nın olmazsa olmazı olan “Ranked modu” 30 Level’dan sonra girilebilir hale geliyor ve her ay sıralama tablosu sıfırlanıyor.

Kısacası Smite tanrıların dünyasında savaşın nasıl olacağı ya da sizin tanrılar gibi savaşmanızın nasıl duygular uyandıracağını gösteren muazzam bir MOBA. Tamamen ücretsiz olan bu oyunu hemen indirip oynamaya başlamasınız. Zira tanrılar bekletilmeye gelmezler.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir