Siz de SEO hocası olabilirsiniz!

04 Kasım 2016 Cuma, 13:04


Arama motorlarının sonuç sayfalarında ilk sıralara çıkma ve kullanıcı deneyimini geliştirme çabalarına verilen isim olan SEO oldukça popüler bir alan haline geldi ve popülerleşmeye de devam ediyor. Siz de bu alana merak salanlardan iseniz biraz gayret ve çabayla SEO hocası denilecek seviyeye gelebilirsiniz.

SEO’nun temel prensibi; web sitesini arama motorlarının otorite yada itibar denilen konumlandırmasında üst seviyelere taşımak ve kullanıcı deneyimini artırmaktır. Dünyada ve ülkemizde en popüler arama motoru Google olduğu için (ülkemizdeki kullanım oranı %90 dan fazla) yapılan SEO çalışmaları da Google hedefli olarak yapılmaktadır.

Bir SEO uzmanının en iyi yapması gereken şey, Google algoritmasını en iyi taklit edebilen olmaktır. Günden güne gelişen ve sürekli güncellenen yapay zekaya sahip olan bu algoritma tahmin edilemez veya taklit edilemez değil. Tamamen olmasada çok yüksek oranlarda taklit edilebiliyor. Burada ise devreye manuel kontroller giriyor. Google personeli direkt olarak yada gelen ihbarlara göre işlemler yapabiliyorlar.

İyi bir SEO uzmanı olabilmek için ihtiyaç duyulan şeyler; bolca okuma (özellikle İngilizce kaynaklardan), sürekli test ve analiz yapma ve tecrübe kazanmadır. SEO’da yapılan doğru yada yanlış iş yeni bir tecrübe kazandıracaktır. SEO hocası yani uzmanı olmuş bir kişi spam cezası da geçirmiş olmalıdır, en kritik kelimelerde en iyi yerlerde bulunmuşta olmalıdır. Her bir işin ayrı tecrübe olduğu düşünüldüğünde katkısı yadsınamaz.

SEO hocası olabilecek seviyeye gelmek için takip edebileceğiniz MOZ, Techcrunch, Matt vb. yüzlerce kaynak var. Bu kaynaklardan en doğru ve süzgeçten geçirilmiş bilgilere ulaşabilir, bizzat test ederek deneyimleyebilirsiniz.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir