Siyah Arka Plan Kullanılarak Nasıl Pil Tasarrufu Yapılır?

18 Eylül 2016 Pazar, 19:34


Teknolojinin sürekli ilerlediği, sürekli kendini yenilediği günümüzde akıllı cep telefonlarının hayatımızda ki yeri her geçen gün biraz daha genişliyor. Günün her saati nerde olursak olalım elimizden düşürmediğimiz telefonlar yaşamımızın bir parçası haline geldi. Neredeyse tüm işlerimizi telefonlarla yaptığımızı düşünürsek en büyük sorunlarımızdan bir tanesi çabuk biten şarjlarımız olsa gerek. Şarj aletini yanımızda taşısak priz bulma derdi, yedek güç kaynaklarıyla bir nebze de olsa ortadan kalksa da telefonların boyut olarak büyümesiyle bir de yedek güç kaynağını sürekli yanımızda taşımak başka sıkıntılara yol açabiliyor.

 

Bütün bunların yanında yapabileceğimiz başka bir yol daha var ki bu da pil tüketimini olabildiğince minimumda tutmaktır. Bunu yapmak için yüksek pil tüketimi sağlayan programları çalıştırmamak, bir çözüm yolu olmakla birlikte siyah bir arka plan kullanarak da yüzde 10’a varan pil tasarrufu sağlayabiliriz. Peki, Siyah Arka Plan Kullanılarak Nasıl Pil Tasarrufu Yapılır? Bu sorunun cevabı öncelikle telefonunuzda amoled ekran kullanılıyorsa vardır. Keza LCD ekrana sahip telefonlarda böyle bir tasarruf söz konusu değildir.

 

Amoled ekrana sahip akıllı telefonlarda bulunan, ışığı geçiren diyotlar, gelen ışığın rengine göre enerji kullanarak ışığı yansıtır ve telefonun ekranındaki bütün görüntüyü oluşturur. Bu diyotlar siyah ışığı diğer ışıklara göre çok daha az güç sarf ederek yansıttığı için siyah arka plan görüntüsünü ekranda oluşturmak için daha az enerji kullanır ve önemli ölçüde pil tasarrufu sağlar. LCD ekranlar ise gelen ışıklar arasında ayrım yapmadan direk olarak ekrana yansıttığı için arka planın rengi güç tasarrufu için herhangi bir artı oluşturmaz. LCD ekranlar için daha farklı tasarruf şekilleri bulunabilir ve telefonumuzun bizi biraz daha geç yarı yolda bırakması sağlanabilir.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir