Şifalı Bir Bitki Ihlamur

26 Aralık 2015 Cumartesi, 17:44
Şifalı Bir Bitki Ihlamur


Ihlamur çayı geleneksel olarak sinirleri yatıştırmak ve kaygı giderici olarak kullanılmaktadır. Yaz aylarında sarı, beyaz çiçek açan hoş kokulu bir ağaçtır. Ormanda yetişmekle beraber, bahçe ve bostanlarda da yetişen türleri vardır. Ihlamur çiçekleri yapraksız olarak küçük sapları ile birlikte toplanıp gölgede kurutulur. Kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden biri olan ıhlamurun insan vücuduna sağladığı faydalar saymakla bitmiyor. Kaynatılıp içildiğinde göğsü yumuşatan, ayrıca gribe ve nezleye iyi gelen ıhlamurun suyu; cilde sürüldüğünde ise bazı lekeleri geçirebiliyor. Uzmanlar, sabah aç karnına içilen ıhlamurun kilo vermek isteyenlere yardımcı olacağını da söylüyor.

Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, ıhlamurun, daha çok soğuk algınlığının belirtilerini azaltıcı ve hastayı rahatlatıcı etkileri için kullanıldığını hatırlatarak, “Ihlamur içmek için hasta olmak beklenmemelidir. Günde birkaç kupa ıhlamurun, keyifçayı olarak içilmesinde yarar bulunmaktadır” dedi. ”Ihlamuru keyif çayı olarak da için” Prof. Dr. Sezik, “Kış aylarında çay olarak en çok kullanılan bitkilerden biri olan Ihlamuru Avrupa İlaç Kurumu soğuk algınlığının ve stresin belirtilerini hafifletici olarak kullanılabileceğini kabul etmiştir. Ihlamur halen soğuk algınlığının belirtilerini azaltıcı, ter verici ve hastayı rahatlatıcı etkileri için kullanılmaktadır. Hastalık sırasında günde 4 kupa ıhlamur içilmesi yeterli olmaktadır. Ihlamur şifalı bir bitkidir” dedi.

Konuyu oylayın:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Yorum

  1. Hamit

    28 Aralık 2015 at 00:03

    Ihlamur değil sıcak suya kuru nane atıp için limon katmadan dehşet kilo verdiriyor. Ayrıca verdiğiniz kiloyu da tekrar alamıyorsunuz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir