Siber Saldırılar ve Siber Savaş

28 Aralık 2015 Pazartesi, 02:20
55ea7266f018fbb8f880860e


Savaşlar geçmişte topla tüfekle yapılıyordu. Günümüzde ise savaşlar elektronik ortamlara taşınmışa benziyor. Özellikle düşürülen Rus savaş uçağıyla birlikte sibel savaşlar zirveye çıkmış durumda. Ülkemize yönelik Rusya kaynaklı özellikle son 3-4 gündür sürekli siber saldırılar gerçekleştiriliyor. Buna karşılık sistemlerimiz bir hayli yorulmuşa ve deforme olmuşa benziyor.

Bu duruma karşılık akıllardaki sorular hala cevaplanmış değil. Bilinen tek gerçek olayın boyutunun sın derece ciddi olduğu.

Günümüz teknolojisinin bu kadar gelişmiş olması ülkeleri farklı savaşlar çıkarmaya yönlendiriyor. bilgisayar başında ülkelerarası savaşlar çıkıyor. Bunlarla alakalı planlar yapılıyor. Dolayısıyla savaşların da şekli değişti. Adı da siber savaş oldu.

Siber saldırıları tamamıyla koruyacağı söylenen anti-virüs ve güvenlik programlarının bu konuda bize yardımcı olamadığı açığa çıktı. Saldırıların boyutunun azaldığı görülse de intern bağlantı yurt genelinde halen çok yavaş. Bankaların sistemleri çok yavaş çalışıyor. Bazı devlet kurumların sistem yavaşlamış durumda. Bu da elbette ki vatandaşı mağdur ediyor. Bakalım devletimiz ne gibi tedbirler alacak. Hep beraber yaşayıp göreceğiz.

Ama görülen o ki savaşların boyutu değişmiş.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir