SGK Sahte Sigortaları Fark Ediyor Mu?

25 Şubat 2016 Perşembe, 19:37


Sosyal Güvenlik Kurumu yatırılan sahte sigortaları görüyor mu?

İşçiler emeklilik prim gününü doldurmak için ve emekli olunca Sosyal Güvenlik Kurumundan maaş alabilmek için iş verenlerine sigorta yatırtmaktadır. Tabi bazı iş verenler SGK’ya sahte sigorta yaptırmaktadır. Sahte sigorta yatırmakta para kaçırmak gibi bir durum yok. Kendi iş yerinde çalışmadığı halde bu kişilere sigorta yaptıranlar sahte sigorta yapmış oluyor.

Peki Sosyal Güvenlik Kurumu bu sahte sigortaları nasıl fark ediyor? her hangi bir çalışma var mı? bilgisayar üzerinden görebiliyor mu?

Aslında bu soruların cevabının hepsi olumsuz. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu sahte sigortaları göremiyor. İş verenler sigortaya benim iş yerimde çalışıyor ifadesi ile sigorta ücreti yatırıyor ancak orada öyle bir işçi var mı? yok mu? bilinmiyor. Tabi bazen denetleyiciler geliyor. Ancak bu durumlar sürekli yaşanmıyor ve iş verenler işi vardı çıktı ifadesi ile çok rahat denetleyicileri kandırabiliyor. Ancak bu yapılan sahte sigorta yasal olmamakla birlikte cezası vardır. Çünkü bir iş verenin işçiyi kendi bünyesinde çalışmadığı halde sahte sigorta ile sigorta prim ücreti ödemesi etik değil.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir