Ses Kartı Donanımı Nedir Ve Ne İşe Yaramaktadır ?

12 Ocak 2017 Perşembe, 20:28

Teknoloji dünyasında kuşkusuz sayısız teknolojik cihaz üretimi yapılıyor. Akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar  ve daha pek çok cihaz… Ve dikkat ettiyseniz bu cihazların her birinden ses algılayabiliyoruz. Peki bu nasıl oluyor? İşte bu noktada ses kartları devreye giriyor.

SES KARTI NEDİR?

Ses kartı, teknolojik cihazlarda sesin algılanıp kullanıcıya iletilmesini sağlayan elektronik birimdir. Ses kartı sayesinde sesin çokluğu veya azlığı, sesin tonu ve daha pek çok unsur duyulabilmektedir. Ses kartı, gelen sesleri algılayıp bunları hoparlöre başarılı bir şekilde gönderen donanımımız olduğu için son derece önemlidir.

SES KARTI SANILANDAN DAHA FAZLA ÖNEMLİDİR

İnsanlar ses kartlarının işlevlerini aslında zaten bilirler veya tahmin ederler örneğin teknolojiyi takip etmeyen birisine ses kartının ne olduğunu yorumlamasını isteseniz sesin iletilmesini sağlayan bir aygıt olduğunu o da söyleyebilir. Ancak çoğu insan tarafından bilinmeyen bir şey vardır; Ses kartının insanların sandığından çok daha fazla yararı bulunmaktadır. Bu ifadem ile ne demek istediğimi açıklayayım; Mesela bir teknoloji mağazasına gidip 5+1 ses sistemi satın aldınız ve bilgisayarınıza bağladınız. Ancak 5+1 ses sisteminizin çıkış gücünün yüksek olmasına rağmen eski hoparlörünüzle hemen hemen aynı kalitede ve aynı yükseklikte ses aldınız. Büyük bir ihtimalle hoparlörün başarısız bir hoparlör olduğunu düşüneceksiniz. İşte bu hususta ses kartı devreye giriyor. Eğer ses kartınız yeterli kalitede değilse hoparlörünüzün kalitesine çıkamaz yani hoparlörünüzün frekansları ses kartınızın boyunu aşmıştır. Haliyle ses kartı yetişebileceği kadar yani kapasitesinin sınırı kadar iletim sağlayabileceğinden siz sesi o şekilde algılarsınız. Oysa ki kaliteli ve güçlü bir ses kartına aynı hoparlörü takarsanız farkı hissedersiniz. Aynı şekilde bir mikrofonu bilgisayarınıza bağladınız ancak mikrofonunuzun çok kötü ses kaydettiğini gördünüz. Bu durumda mikrofonunuzun kötü olup olmadığını gerçekten algılayabilmeniz için kaliteli bir ses kartına ihtiyacınız var. Eğer onboard kalitesiz bir ses kartı ile kayıt yapıyorsanız sesi cızırtılı , alçak ve kötü kaydetmeniz gayet normaldir.

Ve bu açıklamalarla artık biliyoruz ki ses kartı sandığımızdan çok daha önemli ve çok daha işlevsel bir donanım. Bu yüzden özellikle müzik icra etme planlarınız var ise ve bilgisayardan kayıt yapmak istiyorsanız mutlaka kaliteli bir ses kartı donanımına ihtiyacınız var.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir