Selahattin Demirtaş Özerklik Talebini Yineledi

05 Ocak 2016 Salı, 18:30


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Meclis’te yaptığı basın toplantısında yeni anayasa hazırlığı, başkanlık sistemi ve özerklik talepleriyle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Yeni anayasa hazırlığı ve Ak Parti’nin istediği başkanlık sitemi konusunda, Demirtaş: “Varsa yoksa başkanlık. Ne diyor Başbakan, muhalefet bunu tartışmaktan çekiniyor. En azından tartışalım diyor. E tartışalım. Peki biz özerkliği tartışalım dediğimizde neden vatan haini oluyoruz. Senin önerdiğin model bizimki de model. Sen bütün ülkeyi bir adama teslim edelim diyorsun biz hayır ülkeyi vatandaşlara teslim edelim diyoruz. Seninkini tartışmayınca üzülüyorsun da biz tartışalım dediğimiz de neden vatan haini, bölücü terörist oluyoruz. Başkanlık tartıştırmak size hak da özerklik önermek bize niye suç” şeklinde ifadeler kullandı.

HDP hendek siyasetini savunmaya devam edecek 

Daha önceki açıklamalarında hendek kazanlara destek veren ve bunu bir hak olarak gören Selahattin Demirtaş: “HDP’yi suçlayarak bizi linç ettirmeye çalışarak günahlarından kurtulamazlar. Devleti siz yönetiyorsunuz savaş emirlerini siz veriyorsunuz. Biz gece gündüz barış müzakere çağrısı yapan bir partiyiz. Hendekler, barikatlar diyalog, müzakere ile ortadan kalkar, kalkmalı diyoruz.” açıklamasında bulundu.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir