Sapphire Rx 480 İncelemesi

13 Ocak 2017 Cuma, 22:41

Sapphire Rx 480 donanımını sizler için ayrıntılı bir biçimde masaya yatırdık.

Şuan da AMD’nin en iyi grafik kartlarından olan AMD Rx 480, sahip olduğu güç ile dikkat çekiyor. Kartın Sapphire tarafından ortaya konulan özel soğutmalı fabrika çıkışlı overclocklu versiyonu olan Sapphire Rx 480 Nitro büyük bir ilgi gördü. Peki kart gösterilen ilginin karşılığını verebiliyor mu?

4 GB VE 8 GB

Sapphire Rx 480 Nitro adı altında piyasaya sürülen iki farklı model bulunuyor. Bunlardan birisi 4 GB, diğeri ise 8 GB… 4 GB Sapphire Nitro Rx 480’in 8 GB’lık versiyondan yaklaşık 200 TL daha ucuz olduğunu belirtelim. İki kart arasındaki fark sadece GB değerleri değil… Hız olarak da 8 GB kart daha hızlı ve 4 GB olan modelde gerçekten de belli kısıtlamalar yapılmış. Hal böyleyken burada bir çarpıklığın söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü 8 GB olan modelde tek bir özelliğin dahi kısılmayıp 4 GB olan modelde pek çok özelliğin kısılmış olması bir pazarlama taktiği olarak gözüküyor. Aralarında FPS olarak yaklaşık 3 FPS’lik bir fark bulunuyor. Ancak bu farkı overclock işlemi uygulayarak kapatabilirsiniz. Tabii bütçeniz uygunsa 8 GB alınmaması için bir sebep yok. Ancak Sapphire Nitro ürününün 4 GB modelini de , 8 GB modelini de satın almanızı önermiyorum.

TEST OLUMSUZ SONUÇLANDI

Donanım ile ilgili genel bir testte bulunduk. Sıcaklık olarak bekleneni tam olarak veremiyor. İki adet devasa fana sahip olan bir grafik kartı fabrika versiyon olarak 76-77 dereceleri bulabiliyor ve bu da oldukça yüksek. Eğer kasanızda doğru havalandırma yapmadıysanız 82-83 dereceleri dahi görebilirsiniz. Açıkçası bu durum tölerans edilebilir ancak tölerans edilmeyecek bir şey var; Fanlardan hızlarını arttırdığınızda cızırtıya benzer bir ses geliyor. Cool whine sorununa benzer olan bu sorun, sadece fanlar yüksek hızda çalıştığında meydana geliyor ve belli bir süre sonra ortaya çıkıyor. Bunun her kartta olmadığını ancak bazı kartlarda bulunduğunu düşünüyoruz. Oldukça rahatsız edici olan bu sorun testimizin olumsuz sonuçlanmasına yol açtı. Sapphire markasına yönelik testten önce de çok fazla eleştiri olduğunu biliyorduk ancak Nitro serisinde bir şeylerin düzeltildiğini düşünüyorduk. Maalesef Sapphire Rx 480 Nitro sınıfta kaldı ve kötü bir pazar ürünü olarak gösterilebilir. Msi, Asus gibi markaları tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir