Samsung, Telefon Üretmeyi Durduruyor Mu?

03 Kasım 2015 Salı, 17:16
samsung


Analistlere göre Apple’ın büyük rakibi Samsung beş yıl içerisinde akıllı telefon pazarından çekilebilir.

Samsung, Dünya’nın en büyük teknoloji üreticileri arasında önemli bir yer alan bir marka. Farklı sektörlerde de adını duyuran Samsung, ülkemizde ise daha çok akıllı telefonları, televizyonları, bilgisayarları ile yer bulmuş durumda. Sıklıkla yeni telefon modelleri çıkaran firmanın gidişatının pek iyi olmadığı analistlerin ağzında dolaşıyor. The Innovator’s Dilemma analiz şirketi Samsung’un önümüzdeki bu beş yılda akıllı telefon üretiminden çekilebileceğini ifade etti. The Innovator’s Dilemma’ya göre bu durumun yaşanma sebebi Samsung’un çok fazla telefon üretmesi.

Her yıl en fazla iki üç civarında üst düzey telefon üreten Samsung, giriş ve orta seviye alıcılar için ise neredeyse her ay üç dört civarında telefon çıkarıyor. Belirtilenlere göre Samsung yalnızca üst segment olarak ürettiği Android telefonlarından kar kazanıyor. Daha alt segment telefonları ise şirketin geleceğini olumsuz etkiliyor. Analistler; giriş ve orta segment cihazların fiyatlarının ucuzlamasını ve Samsung’un üst segment fiyatlarını 300 ile 400 dolar arasında belirlemesi gerektiğini ve ancak bu şekilde önünün açık olabileceğini dile getiriyor.

Sürekli yeni telefon çıkarmanın Samsung’u zarara uğratacağı muhtemelen tahmin ediliyordu. Samsung, giriş seviyesini kaldırıp orta segmentte Tizen OS’i kullanmalı ve fiyatlarını daha uyguna çekmeli. Bakalım firmanın geleceği ne olacak? Zaman gösterecek. Bir zamanların tüm dünyada efsane Nokia’nın sonunu gördük. Bakalım Samsung eleştirileri nasıl değerlendirecek ve kendine bu olanlardan nasıl bir ders çıkaracak.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir