Saints Row 4 – Oyun İncelemesi

11 Ocak 2017 Çarşamba, 08:01

Oyuncuya özgürlük ve görevler haricinde ilginç tecrübeler yaşatma imkanı, oyun dünyasının en büyük nimetlerinden biri. Fakat bu durum kötü ellere geçtiği zaman Saints Row tarzında oyunlar ortaya çıkabiliyor.Voltion bu kez serinin en absürd ve eğlenceli oyununu ortaya koymuş.

Saints_Row_4

Yeni Saints Row oyunu aksiyon ile başlıyor ve bir yandan ön hikayeyi anlatırken bir yandan da ilk defa Saints Row’u deneyenlere oyunu öğretiyor. İlk bölümde tehlikeli bir askeri üsse saldırı düzenleyip havadaki bir nükleer füzeyi üzerine tutunarak imha ediyor ve ardından aşağıya atlayarak doğrudan Beyaz Saray’daki koltuğumuza düşüp, Amerikan Başkanı oluyoruz. Evet bildiğiniz Amerikan Başkanı. Artık çete savaşlarında ki bölge yönetmek yerine doğrudan Amerika’yı yönetiyoruz. Oyunun başındaki olaydan beş sene sonra dünya uzaylı istilasına maruz kalıyor. Nereden, nasıl ve ne için geldiklerini bilmediğimiz bu kertenkele türü yaratıklar doğrudan Beyaz Saray’a saldırarak bizi yani Amerikan Başkanı’nı esir alıyorlar ve sonrasında olaylar başlıyor.

Mekanik ve grafik bakımından klasik Saints Row oyunu olsa da oyunda farklılıklar da mevcut. Süper güçler. Uzaylılar bizi ve dünyanın geri kalanını esir aldıktan sonra Matrix tarzı bir yaşam simülasyonuna bağlıyorlar ve sanal gerçekliğin oluştuğu bir dünyada yaşamaya başlıyoruz. Her ne kadar bir zaman sonra gerçek dünya ile de fiziksel olarak iletişime geçebilsek de oyunun büyük bir bölümü sanal versiyonunda geçiyor. Durum bu olunca; gökdelenlerin tepesine zıplayabiliyor, araçlardan çok daha hızlı koşabiliyor, insanları ve nesneleri dondurabiliyoruz, hatta istersek yakıp, can çalabiliyoruz. Oyunun ileriki seviyelerinde ve saygı kazandıkça bu yetenekleri geliştirerek, diğer yeteneklerle ortak kullanarak güzel kombolar yapabiliyoruz. Oyun bu yönüyle Prototype’ı oldukça tiye alıyor. Zaten Saints Row 4’ün bir çok gönderme barındırdığını görüceksiniz.

Oyunun bir diğer ilginç tarafıda(hatta en eğlenceli tarafı) silahlar. Silahlar dahi eğlenceye dahil edilmiş ve sanal ortama uyum sağlanmış. En eğlenceli silah ise “Dubstep Gun”. Bu silah ile şehirdeki her şey; insanlar, araçlar, çöp kutuları yani kısacası her şey dubstep yapmaya başlıyor. Silahın çıkardığı ışıklar hasar verirken, ışığın ulaşmadığı taraftaki objeler sadece dans ediyor. Arada sırada görevlerden önce bunu yaparak eğleneceğinize eminiz.

Saçma sapan olaylar, saçma sapan silahlar ve yeni gelen süper güçlerle Saints Row 4, gerçekten size oyunların stres ve sinir değil, eğlence amaçlı olduklarını hatırlatıyor. Steam platformunda bulabileceğiniz Saints Row 4, size eğlencenin ne demek olduğunu bir kez daha hatırlatıcak…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir