Saints Row 1 – Oyun İncelemesi

09 Ocak 2017 Pazartesi, 22:49

THQ firmasının 2006 yılında konsol için çıkarmış olduğu Saints Row 1, GTA dünyasının benzer fakat bir o kadar eğlenceli versiyonudur. Çıktığı dönemdeki tüm olayları tiye alan oyun, sadece eğlence amaçlı diyebiliriz. Görevleri yapmaktan çok insanları katletmeye, ortalığı dağıtmaya ve bu katliamın tadını çıkarmak için yapılmış bu oyun sanki bize bazı gerçekleri hatırlatmak ister gibi.

saints-row-inceleme

 

Oyunların stres yaratmak ya da sinir bozmak yerine eğlenmek için oynanması gerektiğini tekrar gösteriyor. Fakat bir oyuncu gözüyle bakıldığı zaman zamanın gerisinde grafikleri ve optimizasyonu ile biraz hayal kırıklığı yaratabilir.

Oyunda aranılma seviyesi mevcut. Yani işlediğiniz suçlar boşa gitmiyor. Bu size seviye seviye güçlenen birliklerle geri dönüyor. Minimap’in üzerindeki barlar polisler tarafından aranılma seviyemizi, altında ki ise çeteler tarafından aranılma derecemizi gösteriyor. Bu dereceler zamanla azalarak biter. Fakat bu süre içinde etrafa zarar vermemeniz gerekli. Yoksa kaldığı yerden devam ediyor. Yada yüz değiştirerek bu aranılma seviyesi anında düşürülebilir. Bu yüz değiştirme işlemini görevleri yaptıkça açılan plastik cerrahlarda yaptırabilirsiniz.

Saints Row’un müzikleri gerçekten ilgi çekici ve özgün. Klasik, elektronik, pop, hip hop, metal ve reggae türlerini kapsayan 130’dan fazla müzik ile gerçekten oyundaki radyonun hakkını veriyor.

Bu müzikler oyunda bulunan radyodan 12 farklı istasyon sayesinde bizlere ulaşıyor.

Oyun genel anlamıyla tam bir çete savaşları sahnesi. 3 çeteden biri olan Saintsler, bölgelerini kaptırmamak ve bölgeleri ele geçirmek için diğer çeteler ile hep savaş halindedirler. Tabii diğer çetelerde boş durmayarak sürekli sizin bölgelerinizi yoklayacaklardır.

Sokakta herhangi bir düşman grup ile karşılaşırsanız arkadaşlarınızı çağırabileceğiniz bir çağrı sistemi mevcut. Yani “Abi beni falanca mahallede kıstırdılar, silahları kapıp gelin!” tarzında bir konuşma yaparak birkaç araba insanın gelmesini sağlayabiliyorsunuz. Bu gerçekten insana rahatlık hissi veriyor.

Kısacası Saints Row ilk oyunuyla bizi, hikayenin başladığı yere götürüyor. Serinin diğer oyunlarını oynamadan önce mutlaka Saints Row 1’i denemelisiniz. Hikayenin nerden nereye geldiğini göreceksiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir