Sağlık Bakanlığından Grip Uyarısı

28 Aralık 2015 Pazartesi, 22:35


Sağlık Bakanlığı tarafından içinde bulunduğumuz haftalar gribal enfeksiyonların görülmeye başlandığı uyarısı yapıldı. Risk grubunda bulunanlara mevsimsel grip aşılarını yaptırmaları gerektiği ifade edildi.

Sağlık Bakanlığından konuyla alakalı olarak yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, grip hastalığının sonbahar aylarında başladığı, ilkbahar aylarında azaldığı belirtildi.Gribin seyrinin Bakanlık tarafından yakından izlendiğinin altı çizildi.

Grip sezonunda virüslerin mevsimin hangi döneminde etkili olduğu çalışmalarla belirleniyor. Açıklamada, içinde bulunulan haftaların gribal enfeksiyonların görülmeye başladığı zamanlar olduğu belirtildi.

Ayrıca, en sık tespit edilen virüslerin İnfluenza A(H1N1) ve A(H3N2) alt tipleri olduğu söylendi. Dünyadaki gibi Türkiye’de de hastalananların ve hastaneye yatırılanların sayıca çoğalmasının beklendiği vurgulandı.

Güncel durum, Grip Bilim Kurulundan bilim adamlarının katılımıyla değerlendirildi. Alınması gereken önlemlerin gözden geçirildi. 65 yaş ve üzeri kişilerin, 2 yaşın altında bulunanların, hamilelerin, bakımevi ve huzurevinde kalanların, kronik böbrek yetmezliği olanların, astımın, kronik akciğer hastalığı olanların, kalp-damar sistemi hastalığı olanların, bağışıklık sistemi baskılanmış olanların, kan hastalığı olanların, şeker hastalığı olanların, nörolojik hastalığı olanların, metabolik hastalığı olanların, kronik karaciğer hastalığı olanların, aşırı kiloluların, sağlık çalışanlarının, 6 ay-18 yaş arasında olup uzun süre aspirin kullanması gerekenlerin grip için risk grubunda bulunduğu ısrarla belirtildi. Grip aşısı yapılması gerekitği sylendi.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir