Rusya Türkiye’ye Verilen Gazı Kesti!

25 Şubat 2016 Perşembe, 20:09


Rus firması Türkiye’ye verilen gazı oranını azalttı

Türkiye topraklarını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesi ile Türkiye Rusya ilişkisi iyice geriledi ve pek çok alanda ticaret durma noktasına geldi. Ülkemiz bu durumdan olumsuz etkilenmedi değil. Ancak Rusya’da Türkiye den uzun süredir mal alıyordu ve onlarda mal alımını durdurduğu için durumdan oldukça fazla etkilendi.

Türkiye’den Ruslara karşı her hangi bir tepki gelmedi. Ancak Rusya da bulunan Türkler birer birer çıkartılmaya başlandı. İşçiler ülkeden gönderildi hatta bunları geçtik Rus Milli Eğitimn Bakanlığı Türk öğrencilerinin ülkeyi belli sürelere kadar terk etmesi gerektiği açıklamalarında bile bulundu. Futbol da bile Türk oyuncuların gönderilmesi gerektiği sözlerinin çıkması ile FİFA Rus Futbol Fedarasyonuna para cezası vermişti.

Ülkemiz aldığı doğalgazn büyük çoğunluğunu Rusya’dan satın almaktadır. Uzun süredir alımların olduğu için fiyatlar %10 oranında düşükken uçak krizinin ardından  fiyatlar %10 arttı. Türk şirketleri doğalgazı bu fiyat üzerinden almak istemedi ve uzun süredi tartışmalar yaşanmaya devam ediyordu. Rus Enerji devi Gazprom yaptığı açıklama da Türkiye’ye gönderilen doğalgazın %10 oranında azaltıldığını belirtti.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir