Reel Kesim Güven Endeksi Azaldı

28 Aralık 2015 Pazartesi, 16:51


TCMB 2015 yılı Aralık ayı Reel Kesim Güven Endeksi’ni açıkladı. Buna göre endeks bir önceki aya göre 3,0 puan azaldı ve 102,2 seviyesinde oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) konuyla alakalı olarak şu açıklamayı yaptı:

“Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 1,4 puan azalarak 108,8 puan seviyesinde gerçekleşmiştir.

Mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde, mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya göre güçlendiği görülmektedir. Mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin ise zayıflayarak devam ettiği gözlenmektedir.

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında bir önceki ayda artış bildirenler lehine olan seyrin zayıfladığı görülmektedir.

İç piyasa sipariş miktarında ise bir önceki ayda artış bildirenler lehine olan seyrin güçlenerek devam ettiği görülmektedir.

Ortalama birim maliyetlerde son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıfladığı, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise güçlendiği görülmektedir. Gelecek üç aydaki satış fiyatı artış beklentilerinin de güçlenerek devam ettiği gözlenmektedir. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre değişmeyerek yüzde 8,1 olmuştur.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, iç piyasa ve ihracat sipariş miktarlarına ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki aya göre zayıflayarak devam ettiği görülmektedir. Gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerin zayıfladığı, gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamalarına ilişkin artış beklentilerinin ise bir önceki ay seviyelerinde devam ettiği gözlenmektedir.”

 

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir