Portal Oyunu İncelemesi

09 Mart 2015 Pazartesi, 10:20


Portal, ilk duyurulduğunda çok amatörce ve çok değişik bir konusu olduğu için pek tercih edilmeyen oyun gözüyle bakılıyordu. Fakat çıktığında deneyen herkes kendini kaybedercesine Portal oynamaya başlamıştı. Hatta Portal bir çığ gibi büyüyerek bir ara Steam’i ele geçirmişti.

portal-oyunu

Oyunun nasıl ortaya çıktığı ile ilgili hikaye ise şu;

Digipen Teknoloji Enstitüsünün birkaç öğrencisi bir araya gelip Narbacular Drop isminde bir proje hazırlamışlar. Amaç geçitler açarak çıkış noktasına ulaşmak imiş. Kendi hazırladıkları grafik motoru ile Digipen’in yıllık öğrenci fuarında sunmuşlar. Valve’nin kurucusu Gabe Nevell bu fuarda görüp etkilendiği bu projeye hemen sahip çıkıp, tüm ekibi bir arada işe almış. Ardından Portal’ı birlikte geliştirmeye başlamışlar. Bu süreç içinde oyunun nasıl satılacağına dair bazı fikirler sundu Valve yetkilileri. Kimi zaman, Orance Box ile, kimi zaman ayrı tek başına bir proje olarak satılacağı bildirildi. En sonunda Half-Life 2: Episode 2 ile birlikte Oranga Box içinde verilmesine karar verildi.

Oyunda karşımıza çıkan bulmacalar gerçekten oldukça zor ama bir o kadar da zevkli. Macera oyunlarında genellikle bulmacalar oyunun küçük bir bölümünü kaplar. Fakat Portal da tam tersi bir durum söz konusu. Bölümü geçebilmek için tamamen bulmaca çözmelisiniz. Bulmacaları çözüp, bölüm sonu asansörüne ulaşmalısınız. Başlarda bölümler çok hızlı bir şekilde geçilse de ilerleyen bölümlerde oldukça zorlaşıyor. Tavana bir Portal açıp ordan ileriye zıplamak gibi.

Oyunda 4 ana 19 ara bölüm bulunuyor. Kimi bölümlere 3-5 dakika harcasanız da, bazı bölümlere 30 dakika hatta 1 saat harcayabilirsiniz. En ufak bir ayrıntıyı bile gözden kaçırırsanız bu 1 saat 3 saat bile olabilir. Yani ayrıntılara bu oyunda önem vermeniz gerekicek.

Kısacası Portal anlatması bile çok karışık olan fakat, hep aynı senaryolardan sıkılmış, güzel grafikler ve sesler arayan, beynini zorlamak isteyen oyuncuların tercihi olabilir. Portal’a Steam platformu üzerinden Half-Life 2 yi satın alarak yanında ulaşabilirsiniz. Bu arada Portal 2 çoktan Steam’de yerini aldı. Serinin ikinci oyunu Portal 1’in devamı olduğunda öncelikle bu oyunu bitirmenizi tavsiye ederiz. İyi oyunlar!

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir