Piyasalarda Tek Başına İktidar Fırtınası

03 Kasım 2015 Salı, 13:54
piyasalarda ak parti rüzgarı


AK Parti’nin pazar günki zaferi piyasalara yazı getirdi. Piyasalardaki bu değişimin ülke ekonomisine bir günlük katkısı 100 milyar liraya doğru çıktı. TL 7 senenin en yüksek günlük gelişimini % 5 ile dolara karşı gerçekleştirmiş oldu ve borsa 7 milyarlık rekor hacme ulaşmış oldu. AK Parti’nin 13 yıllık iktidar partisi olması ile ‘siyasi belirsizlik’ kavramını maziye gömen piyasalar, 7 haziran seçimlerinin arkasından aylar boyu yaşanan kaostan 1 Kasım seçimleri ile ayılmış oldu. AK Parti’yi yeniden tek başına iktidar koltuğuna oturtan seçimin sonuçları Türkiye piyasasında adeta bayram yaşattı. Borsa İstanbul dünyanın en çok yükselen borsası oldu ve TL ise dolar karşısında en çok değer kazanan para birimi oldu. Yeni bir seçim olasılığını ortadan kaldıran iktidarın yalnızca bir günlük kazancı bile 100 milyar liraya ulaştı.

Türk Lirası Bayramını Yaşadı 
Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde dolar 2.9174 TL iken, seçim sonrası ilk işlem gününe hızlı bir düşüşle start verdi. Dolar, 2.7580 TL ile 3 ayın en düşük rakamına gerilemiş oldu. TL ise dolara karşı %5 ile son 7 yılın en yüksek tek günlük kazancını yaşadı. Dolar gün içerisinde 2.80-2.81 civarında oynarken, geçtiğimiz gün TL ise dolara karşı %4 ile en çok değer toplayan para birimi oldu. Dövizdeki düşüşün getirisiyle, reel sektörün kur farkı geliri 20 milyar TL civarına çıkmış oldu. Totalde döviz borcu 405.2 milyar dolar olan Türkiye’nin, seçim sonuçlarının etkisiyle beraber bir günlük kur geliri 45 milyar TL’ye yükselmiş oldu.

DOLARDA MÜTHİŞ GERİLEME
Cüneyt Paksoy seçim sonuçlarının piyasalara epey olumlu yansımış olduğunu belirterek, “Bu belirsizlik seçimle birilikte artık nihayet bulmuş oldu” dedi. Paksoy, doların TL karşısında tekniken 2.65’e kadar geri çekilmelerin yaşanabileceğine dair ipuçları verdi.

HACİM’DE DEV YÜKSELME
Tek başına yeniden iktidarlık, Borsa İstanbul’da da oldukça yüksek sevinç getirdi. Banka ve gayrimenkul hisselerinin öncülüğü üstlendiği borsada endeks 7 milyar TL’lik dev hacmi ile %5.4 civarında artışla günü 83 bin 693 puanla kapatmış oldu. Bu, son dört ayın en zirve seviyesini gösteriyor. Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin piyasa değeri rekor etkiyle gün içinde 30 milyar lira artmış oldu.

ALTIN EN DÜŞÜK GÜNLERİNİ YAŞIYOR
Dolardaki düşüşle beraber altında nasibini aldı ve gram fiyatı 101.34 TL ile son 2,5 ayın en düşük seviyesine, çeyrek altın ise 168 TL’ye çekildi.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir