Periscope Uygulaması Nasıl Kullanılır?

14 Nisan 2015 Salı, 08:20


Periscope, geçtiğimiz hafta (8 Nisan 2015) Twitter tarafından ilk sürümü yayınlanan, mobil canlı yayın uygulaması. Uygulamaya Twitter hesabımız üzerinden bağlanıyoruz ve ister yayın yapabilir, istersek de yayınları izleyebiliyoruz. Tek yapılması gereken Twitter ile giriş yapmak.

Periscope-nasil-kullanilir

Periscope uygulaması şu anda sadece App Store üzerinden yayınlandı. Yakında Android sürümünün yayınlanması bekleniyor. Uygulamayı 1 gün boyunca test ettim. Şu anda uygulamada birçok eksiklik var, yeni sürümlerde bu eksikliklerin giderileceğini tahmin etmek zor değil.

Periscope uygulamasının başlıca özellikleri:

  • Yayına isim verebiliyorsunuz
  • Canlı yayın linkini Twitter üzerinden paylaşabiliyorsunuz
  • Rahatsız eden kullanıcıları bloklayabiliyorsunuz
  • Uygulama üzerinden takip yapabiliyorsunuz
  • Canlı yayınlarda karşı taraf sesli ve görüntülü yayın yaparken, izleyiciler mesaj gönderebiliyor yada ekrana tıklayarak kalp gönderebiliyor

Şu anda tahmin edileceği gibi daha çok bayanların yaptığı yayınlara ilgi gösteriliyor. Aslın buradan bakınca bir tür eski MIRC gibi düşünülebilir. Kullanım şeklinin de o tarafa evrileceğini düşünüyorum. Tabi Twitter’ın asıl amacının sosyal olayları tetikleyip, gezi olaylarında olduğu gibi gizli kahraman olmak olduğunu unutmamak gerekiyor.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir