Organik Sirkeler Şifa Kaynağı!

14 Ocak 2016 Perşembe, 02:00


Her tarafta sık sık bulunan bazı sirkelerin sağlık bakımından da zararlı olduğunu söyleyen Aktar Ayazer, satmak üzere piyasaya sunulan sirkeleri deneyenlerin tekrardan kullandığını belirtti. Tamamı doğal olan sirkelerin ortalama bir sene fermantasyon yönetimi kullanılarak bekletilmesinin ardından kullanıma hazır duruma getirildiğini söyleyen Aktar Ayazer; alıç, elma, böğürtlen, nar, enginar, üzüm, limon ve gilaburu olarak 8 çeşit sirke bulunduğunu, bu sirkelerin her bir tanesinin kendine özgü niteliklerinin olduğunu belirtti.

Alıç Sirkesi: Sinir, kalp, damar sıkışması, ritim bozukluklarını önlemek için oldukça faydalı.

Elma Sirkesi: Bir tür yağ yakıcı olmasının yanı sıra zayıflama ve diyetlerde de faydalanılıyor. Bunların dışında elma sirkesi, karaciğerde oluşabilecek yağlanmayı engeller. Beden ve saç temizliğinde de kullanımı görülüyor.

Enginar Sirkesi: Kolesterol ve karaciğer hastalıklarına karşı oldukça faydalı olan enginar sirkesi, mide ve bağırsak problemlerinde temizleme özelliği bulunduruyor.

Böğürtlen Sirkesi: İltihap kurutucu nitelikte olan, şeker hastalıkları ve bayanlara özgü olan hastalıklarda da tercih ediliyor. Bunun dışında bademcik ve boğaz ağrıları içinde böğürtlen sirkesi sıkça tercih ediliyor.

Nar Sirkesi: Vücuttaki kanı temizleme ve ishal kesmede de oldukça çok önerilen nar sirkesinin kolesterol ve tansiyon düşürücü niteliği de barındırıyor.

Limon Sirkesi: C vitamini bakımından oldukça zengin olan limon sirkesinin bağışıklık sistemi problemlerine, kan yağlarını temizlemeye ve enfeksiyon hastalıklarında tercih edilir.

Üzüm Sirkesi: Üzüm sirkesi daha çok turşu yaparken kullanılan bir sirke türüdür. Ancak ayak ağrılarına da oldukça iyi gelen bir nitelik taşıyor.

Gilaburu: Gilaburu denilen sirke, idrar yollarında oluşan enfeksiyonlarda oldukça etkilidir ve böbrek hastalıklarına da iyi gelen bir sirkedir.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir