Nougat Kullanım Oranları Beklenenin Çok Altında !

11 Ocak 2017 Çarşamba, 20:30

Akıllı telefon dünyasının en fazla kullanılan işletim sistemi olan Android işletim sistemine bilindiği üzere son olarak Android Nougat 7.0 eklendi. Android Nougat için, Android’in son güncellikteki işletim sistemi versiyonu diyebiliriz. Ancak Android Nougat işletim sisteminin yaygınlaşması hususunda ciddi bazı problemler var.

Nedir bu problemler?

Android Nougat işletim sistemi, oldukça yavaş bir şekilde yayılmakta. Elimize ulaşan bilgilere göre Android Nougat işletim sistemi bulunan cihazların oranı, diğer işletim sistemlerine sahip cihazların oranına göre oldukça düşük. Android Nougat işletim sistemi kullanım oranları henüz %1’i dahi bulamadı. Android Nougat aslında uzun bir zaman önce çıkmış olsada akıllı telefonlara çok geç geliyor.

Android Nougat işletim sisteminin çok yavaş yayılmasının en büyük sebebi her akıllı telefona bu güncellemenin gelmeyecek olması ve özellikle de henüz Android Marshmallow işletim sisteminin eski bir işletim sistemi sayılmaması yani insanlar henüz Android Marshmallow’a bile yeni yeni alışıyorlar. Android dünyasında henüz 2.0 sürümlere sahip akıllı telefonlar dahi kullanılmakta. İnsanlar özellikle artan akıllı telefon fiyatları nedeniyle akıllı telefonlarını değiştirmek, yenisini almak istemiyorlar. Öte yandan gelen bazı yazılım güncellemeleri eğer otomatik güncelleme değilse ve zorunlu tutulmuyorsa pek çok Android kullanıcısı yazılım güncellemeyi bilmediği için eski yazılıma sahip telefonu kullanmaya devam edebiliyorlar.

KİTKAT ZİRVEYİ KAPTIRDI

Android sürümlerinin kullanım oranları hususunda yapılan araştırmalar kapsamında Kitkat’ın zirveyi bir başka sürüme kaptırdığı bilgisine ulaşıldı. Eskiden Android Kitkat, en fazla kullanılan işletim sistemi iken artık zirveyi Android Lolipop işletim sistemi kaptı. Tüm Android cihazlar içerisinde Android Kitkat işletim sistemine sahip akıllı telefonların oranı %22.6 iken, Android Lolipop işletim sisteminin kullanım oranı ise %33.4 ile Android Lolipop… Bir başka şaşırtıcı sonuç ise Android Marshmallow işletim sisteminin inanılmaz yükselişi… Andorid Marshmallow, oldukça ağır yayılan bir işletim sistemiydi ve açıkçası pek çok kullanıcı Android Marshmallow’dan yana umudunu kesmişti. Ancak Android Marshmallow kullanım oranı son elimize ulaşan bilgilere göre %29.6’ya ulaştı. Bu vesileyle en fazla kullanılan birinci işletim sistemi Android Lolipop, ikincisi Android Marshmallow ve üçüncüsü de Android Kitkat oldu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir