Nilüfer Belediyesi’nde Yolsuzluk İddiası

06 Ocak 2016 Çarşamba, 00:50
mustafa-bozbey


Bursa’nın nezih ilçelerinden Nilüfer’in 4 dönemdir başkanlığını yürüten CHP’li Mustafa Bozbey’in ailesini ve tanıdıklarını belediyede yönetici yaptığı iddia edildi. İddiaya göre Mustafa Bozbey, kızının sevgilisi olan, henüz 20 li yaşlardaki Yalçın Işıkyıldız’ı da belediye başkan yardımcılığı görevine getirmiş.

Noktabursa isimli yerel gazetenin, kendisine gönderilen mektubu yayınlaması ile patlak veren skandal için henüz yalanlanma veya açıklama gelmiş değil.

İşte gazetenin kendilerine gönderildiğini iddia ettiği mektup:

Sayın Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey;

Bursa’nın Nilüfer İlçe Belediyesini 4 dönemdir başarıyla yönetiyorsunuz ancak  yönetici körlüğüne yakalandığınızı düşünüyorum.

Günümüzde  en köklü en iyi kurumlarda bile; yönetici ister tüm yetkileri elinde tutsun, isterse yetki ve sorumlulukları dağıtmış olsun çevreden gelen uyarı, öneri ve şikayetleri dinleyen, ürün ve hizmetlerini bizzat diğer müşteriler gibi uygulayan ve deneyimleyen biri değil ise körlük kaçınılmaz oluyor.

Aşağıda yazdıklarımı;  yönetici körlüğünden dolayı göremediğinizi düşünüyor, takdirlerinize sunuyor ve soruyorum; tüm bunlar “ADİL”, “VİCDANLI” ve “ETİK” mi ?

1.    Başta Siz olmak üzere bir çok yöneticiniz; akrabalarını ve yakınlarını, kamu etiğine aykırı olarak, herhangi bir sınava tabi tutmadan işe aldınız. Bazı örnekleri:

 

·       Sizin; eşiniz Seden Bozbey, Eşinizin kardeşi Sezen Baştimur, Yeğeniniz Serhat Bozbey, Yeğeniniz Osman Demirtaş ve Yeğeninizin Eşi Merve Demirtaş

·       Başkan Yardımcınız Turgay Erdemin; Kardeşi Semih Atlı ve kardeşinin eşi Melahat Atlı (Semih Atlı’nın soyadına aldanmayın; Turgay Erdem’in öz kardeşidir, evlatlık verilmiştir)

·       Başkan Yardımcınız Adil Kayaoğlu’nun oğlu Samet Kayaoğlu ve yeğeni Uğur Karacan

·       Başkan Yardımcınız Nazlı Yazganın kardeşi Bekir Sargın

·       Başkan Yardımcınız Ahmet Çakıcının gelini Azize Karaca(oğluyla nişanlı)

·       Başkan Yardımcınız Yalçın Işıkyıldızın akrabası Gülşah Yıldızışık Büyükçetin

·       Yazı İşleri Müdürünüz Nurşen Yakının yeğeni Fatma Soyugüzel

Örnekler daha da sayılabilir… Yaptığınız işe almalar; etik olmadığı gibi belediyenizin “VİCDAN” ve “EŞİTLİK” değerlerine de aykırı düşmektedir.

 

Ayrıca;  Yalçın Işıkyıldız’ı henüz daha 20 li yaşlarda ve çok tecrübesiz olmasına rağmen sırf kızınızın sevgilisi olduğu için Başkan Yardımcısı yaptınız.

 

Sayın Başkan; başkanı olduğunuz kurumun Belediye olduğunu unutup, Aile şirketi zannetiniz galiba. Sadece yönetim kademedesinde bu kadar çok aile ve akraba ilişkisi olması sizce ETİK’mi?

 

2. Aşağıda sayacağım kişileri sırf oy uğruna sınava sokmadan; kimisinin babası, kimisinin kayınbabası, kimisinin yazar eşi nedeniyle, işe hiç ihtiyaçları  olmamasına rağmen belediyenize işe aldınız.

·        Yasemin Konuk Yiğitoğlu; Babası çok zengin bir müteahhit.

·        Cansu Pınar Hayırlıoğlu; ailevi durumu çok iyi işe Mini Cooper marka arabasıyla gidip geliyor.

·        Gülce Güngör ailevi durumu çok iyi, son model arabasıyla işe işe gidip geliyor.

·        Derya İyici ailevi durumu çok iyi, işe Audi marka arabasıyla işe gidip geliyor.

·        İnsan Kaynakları Müdürlüğünüzde çalışan Rahime Yılmaz’ın hiçbir vasfı olmamasına rağmen; sırf eşi Mehmet Ali Yılmaz’ın gazeteci olması sebebiyle Belediyenizde çalıştırmaktasınız.

bu örnekler daha çok verilebilir; sırf oy kaygısıyla yaptığınız bu işe alımlar sizce “ETİK”midir?

 

3.    Eşiniz Seden hanımın sizce Belediye de çalışması hatta müdür olması ETİK mi?

 

4.    Eşinizin kardeşi olan Sezen Baştimur’un belediye de çalışması normal olmadığı gibi bir de eşinizin müdürlüğünde görev yapmaktadır. sizce bu  ETİK midir?

 

5.    Turgay Erdem’in gelini olan Melahat Atlı; görevine genelde mesai başlangıcı olan sabah 08:00’da gelmek yerine Başkan Yardımcıları gibi 9 -10 gibi gelmektedir. Melahat hanım diğer çalışanlar gibi verilen görevi yapmak yerine; Neslihan Arslan, Derya Özgök ve Öznur Alan gibi yalakalarıyla dedikodu yaparak Belediyeyi akıllarınca yönetmeye çalışmaktadırlar. Bu zatlar böyle bir görevi kimden almaktadırlar?

 

6.    Görevde yükselme sınavı açmadan; Nurşen Yakın ve Bircan Uysal’a Müdür kadrosu, Zuhal İskender ve Yeşim Özgan’a ise Uzman kadrosu vermeniz Belediyenizin değerleri olan “VİCDAN” ve “EŞİTLİK” ile ne kadar uyuşmaktadır?

 

7.    Yöneticilerinizi ve diğer kadrolara atamaları Görevde Yükselme Sınavı açmadan; kanunların istinaslarını kullanarak neden yapıyorsunuz? Bu yaptığınız “EŞİT” mi, “ETİK” mi?

 

8.    Hizmet alımı yoluyla çalıştırdığınız personel sırf “TORPİLLİ” olması sebebiyle;  Anayasanın “Devlet İşleri Memurlar eliyle yürütülür” maddesine ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun ilgili maddelerinde Şeflik olarak tanımlanan idari yapılanmaya  aykırı olarak, “BÜRO SORUMLUSU” kadrosu uydurarak, bu “TORPİLLİ” kişilere anayasaya ve kanunlara aykırı olarak yetki ve sorumluluk veriyor ve hak etmemelerine rağmen son derece yüksek maaşlar ödüyorsunuz. KPSS gibi çeşitli sınavlara girerek Memur olan çalışanlarınızın Emeğini neden görmezden gelip; ADİL olmayan, EŞİT olmayan ve ETİK olmayan personel politikası yürütüyorsunuz

 

9.    Sizin gibi bir başkana yakışmayan başka bir tutum ise; Halkevi Belediye Binasını  inşaa ettirirken, binaya mecburen gelmek zorunda olan vatandaşı ve çalışanlarını hiç düşünmeden çok küçük bir otopark yapmaktı. Binanıza gelen vatandaşı ve çalışanlarınızı özel otoparkların kucağına ittiniz. Oysa kendi kızınız Side Bozbey 16 BZB 65 plakalı Range Rover jeepi ve eşinizin kardeşi Sezen Baştimur 16 BMS 31 plakalı Clio otomobiliyle belediyenin otoparkına istedikleri gibi girebilmektedirler. Sizce bu etik mi, vicdanlı mı, eşit mi?

 

10.  Müdürleriniz makam otomobillerini ve şoförlerini özel işleri için kullanıyor; kimisi çocuğunun servisi, kimisi kahyası gibi…  Örnek; Strateji Geliştirme Müdürünüz Derya Özgök çocuğunu şoförüyle okula göndermektedir.

 

11.   5393 sayılı Belediye Kanunun 49. maddesine göre yılda 2 kez  Başarılı Memurlara verilmesi gereken ikramiyeyi; neden sadece Müdürlerinize vermektesiniz? Yapılan bu uygulama Adil mi, Etik mi?

 

 

Sayın Başkan yukarıda sayılan maddeleri ve maddelerdeki örnekleri çoğaltmak çok  mümkün ama amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil! Lütfen CHP’li bir Belediye Başkanı olarak özellikle ADİL ve EŞİT  olmak sizin başlıca göreviniz olmak zorunda. Yoksa ne farkınız olurdu AKP ‘li bir Belediye Başkanından?

 

Umu yaptıklarınızı düzeltir ve bundan sonraki kararlarınızda “ADİL” , “EŞİT”, “VİCDANLI” ve “EMEKTEN YANA” olursunuz.

 

Nilüfer belediyesi yetkililerinden veya hakkında iddiada bulunulan kişilerden yanıt gelmesi durumunda bu sayfada yayınlanacaktır.

Kaynak: noktabursa.com

Konuyu oylayın:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

6 Yorum

 1. AHMET ÇELİK

  20 Ekim 2016 at 02:44

  hangi gayri yasal talepleriniz oldu da başkan yerine getirmedi ki yıllardır köşelerinizde faaliyetlerinden dolayı öve öve bitiremediğiniz sayın başkanın mahremine girecek kadar gaflet içerisinde oldunuz yazık ki sizin gibiler yüzünden gazetecilere toplumun bakış açısı genelde olumsuz oluyor bende bu türden yazıları kaleme alanlara yuh diyorum

 2. Ahmet ÇELİK

  19 Ekim 2016 at 23:06

  Bu yazıyı kim kaleme aldıysa kuyruk acısının çok fazla olduğu aşikardır başkanın yükselişin durdurabilmek için bu türden insanların olması gayet doğaldır kaldıki dört dönemdir bu belediyeyi başarıyla yönettiğini defalarca köşenizde kaleme aldığınızı bu halk zaten biliyor hangi gayri yasal talepleriniz oldu da başkan başkan bunları yerine getirmesini bu son derece gayri ahlaki ve de kişilerin Mahremi sayılabilecek böyle iftira v ve mesnetsiz bir yazıyı kaleme aldınız

 3. kadir

  16 Ocak 2016 at 20:04

  Yazıklarolsun

 4. Derdmend

  14 Ocak 2016 at 19:49

  Kapak açılmadı ama koku sızmaya başladı kapak açılırsa neler olur
  Nilüferde dükkanlarda ruhsat yok gıda dondurma sağlık vb. satıyor ruhsat yok neden diye sorası geliyor insanın

 5. Bursa'm

  11 Ocak 2016 at 21:04

  Ben hiç şaşırmadım doğrusu… Şaşırdığım tek şey bu vicdansız bencil insan bunları yapana kadar nasıl olduda kimse farketmediiiii… AKP yede çamur atmadan yapamamış bu nasıl bir zihniyet anlayabilmiş değilim..

 6. kazim ateşoğlu

  9 Ocak 2016 at 14:13

  yazıklar olsun eğer doğruysa.insalah bir açıklama yaparlar yada hemen iştifa eder.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir