Ne Zaman Emekli Olabilirim Sorgulama

06 Kasım 2015 Cuma, 19:00


SSK, Bağkur hizmet dökümü, çalışan kişilerin sigorta primlerinin miktarı ile alakalı olarak detaylı bilgiler vermektedir. Türkiye’de hangi meslek dalında olursa olsun özel sektör, devlet memuru veya taşeron işçilerin hepsi çalışan adı altında toplandı. Çalışan vatandaşların sigorta primleri işverenleri tarafından yatırılmak zorundadır. Kendi işini yapan esnaf, tarımsal işlerle uğraşan işçiler de çalıştıklarını belgeleme şartı ile bağkur primlerini yatırarak emeklilik hakkına sahip olabilirler.

Sosyal Devlet anlayışının önemli ilkelerinden biri olan işçinin hakları özellikle Avrupa Birliği uygun kanunları bünyesinde garanti altına alınarak daha çağdaş toplumlara yaraşır bir şekilde yürütülmektedir. Eskiden devlet memurları haricinde herhangi bir sektörde işçi olan vatandaşlarımızın maalesef ki SSK primleri yatırılmıyor ve çalışan da buna uymak zorunda kalıyordu. Bu durum işveren açısından kazanç getirisi olmaktayken çalışan açısından büyük olumsuzluklara sebep olabiliyordu. Yeni Sosyal Güvenlik Yasasının en önemli icraatlerinden biri de mecburi sigortalılıktır. Çalışan SGK mevzuatında açıklanmış deneme süresine tabi olan bir işçi dahi olsa sigorta primleri işveren tarafından yatırılmak zorundadır. İşveren mevcudiyetinde bulundurduğu işçinin sigorta primini yatırmıyor ise kanunen suç işlemiş sayıldığı için hem maddi ceza hem de kodes cezasına kadar farklı şekillerde cezalar alabilmektedir. Bu durumda belki de en büyük görev işçiye düşmektedir. İşçi sigorta primini yatırmayan iş sahibi ile ilgili şikayet hakkı bulunmaktadır. Hangi iş sektöründe olursanız olun bir çalışan olarak haklarınızı çok iyi bir şekilde öğrenmelisiniz.

SGK tarafından sunulmakta olan sorgulama hizmetlerinden; bağkur sorgulama, bağkur hizmet dökümü, sgk sorgulamaları, ssk hizmet dökümü ve  ne vakit emekli olabilirim gibi daha birçok sorgulama SGK tarafından online işlemlerde çalışanların kullanımlarına sunulmuştur. Yüksek oranla yapılan sorgulamalar içerisinde SSK hizmet dökümü bilgisi gelmektedir. SSK hizmet dökümünün tanımı yapılacak olursa, işçinin çalışmaya başladığı ilk günden şu anda bulunduğu güne kadar ki prim gün sayısı, raporları, e-bildirge işlemleri ve diğer bütün bilgileri sağlamaktadır. E-devlet girişi sağlamasıyla yapılmakta olan bu sorgulamaların asıl hedefi ise sigorta priminin yatıp yatmadığının başarılı bir şekilde öğrenilmesidir. E-devlet şifresi ile kullanılan bu sistemde şifreniz bulunmuyorsa size en yakında bulunan PTT şubelerine başvurarak 2 lira gibi bir ücretdahilinde e-devlet şifrenizi öğrenip, kullanabilirsiniz. Eskiden ESGM yoluyla şifre olmadan SSK sorgulamaları yapılabiliyordu. Fakat bu tip işlemlerde güvenlik uygulamalarının sorun teşkil edebileceğinden dolayı yeni bir sistem çıkarılmıştır. Aynen SGK sorgulamalarında da yapıldığı gibi Bağ-kur sorgulama muhtevaları da Sosyal Güvenlik Kurumu dahilinde yapılabilmektedir. Bağ-kur borç sorgulama, bağkur hizmet dökümü gibi işlemler kendi sigorta primlerini karşılamakta olan vatandaşların bilgi alması için oluşturulmuş sistemlerdir. Bağ-kur sigorta primlerini düzenli bir şekilde yatıran vatandaşlar aşamalı emeklilik yasasında ifade edilmiş olan şartlara göre prim gün sayısını tamamlama ve yaş sınırının da geçilmesi ile beraber emeklilik başvurularında bulunabilmekteler. Hangi vakit emekli olabileceğinizi sorgulamak için ne vakit emekli olabilirim aplikasyonundan faydalanabilirsiniz. Burada girmeniz gereken şeyler ise, işe başlama tarihi, prim gün sayısı ve askerlik borçlanması gibi bilgilerdir.

Not: Erkekler 60 yaşını tamamlamış olması, 25 yıl kadar sigortalı olması durumunda ve en az 4.500 gün emeklilik primi ödemiş olmaları koşulu ile, kadınlar 58 yaşını tamamlamış olması, 25 yıl süresince sigortalı olması ve en az 4.500 gün malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi karşılamış olmaları koşulları ile emekli olabilirler.

Kademeli emeklilik yasası durumunca 01 Mayıs 2008 ve  31 Aralık 2008 arasında sigortalı sayılan bireyler için 7.100 gün, 01 Ocak 2009 tarihinden başlayarak ise her yılın başında 7.100 güne 100 gün eklenerek 9.000 güne yükseltilmiştir.

Yukarıda bulunan emeklilik hesaplama yöntemleri kademeli emeklilik sistemine bağlı olarak değişikliğe uğramıştır. Öncesinde emeklilik tarihi ile ilgili hesaplama işlemi yapılırken sadece prim gün miktarının tamamlanmasına göre bir hesaplama yapılırdı. 25 yıllık sigorta primini tamamlamış olan bir birey 43 yaşında olsa dahi emekli olabiliyordu. Fakat şimdi ise 65 yaş sınırının getirilmesi ile prim gün sayısını tamamlayan kişiler ayrıca emeklilik yaşlarını da beklemek zorundadırlar. Hangi SGK bünyesinde sigorta primleri yatıyor olsa da tüm işçiler toplu bir pota içerisinde SSK ve Bağkur sorgulama işlemlerini SGK online işlemler sağlaması ile e-devlet üzerinden gerçekleştirebilmektedirler. İşçiler devamlı süreçte hizmet dökümü sorgulamalarını yaparak primlerinin yatıp yatmadığı hakkında bilgi sahibi olmalı ve bu gibi durumları kontrol etmelidirler.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir