Mısır’dan İsrail’e Türkiye Çağrısı

08 Ocak 2016 Cuma, 15:00
israil-turkiye


Haaretz gazetesi, Mısırlı yöneticilerin Türkiye-İsrail ilişkilerinin yeniden canlanmasından memnuniyetsiz olduğunu ve İsrail’i “Türkiye’yi Gazze’den uzak tutun” şeklinde uyardığını açıkladı.

İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesinin muhabiri Barak Ravid’in verdiği bilgiye göre; Mısır yönetimi Türkiye-İsrail görüşmeleri konusunda Tel Aviv’den bilgi talep etti.

Barak Ravid’in Kudüs’teki üst seviye yetkililere dayandırdığı habere göre; Mısır’ın memnun olmadığı nokta, Türkiye ve İsrail basınında çıkan ilişkileri yeniden canlandırma görüşmeleri haberleri ve İsrail’in Gazze ablukasını kaldırma konusuna olumlu yaklaşabileceği şeklindeki haberler.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’nın bazı üst düzey yetkilileri, İsrail’in Kahire Büyükelçisi Haim Koren ile görüşerek, bu haberler hakkında bilgi almak istedi.

SÖZCÜ NAHŞON DA DOĞRULADI

İsrail’in Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahşon’de, Mısır’ın bu konuda talepte bulunduğunu teyit etti.

2013’te Müslüman Kardeşler yönetiminin ve Mursi’nin darbeyle devrilmesinden sonra, Türkiye’nin sert eleştirilerde bulunmasından ve darbeci Sisi’ye karşı İhvanı desteklemesinden dolayı, Mısır yönetimi Türkiye aleyhtarı kampanyalara devam ediyor. Darbeci Mısır yönetimi, İsrail’in Gazze’ye yıllardır uyguladığı ve hukuksuz olan kara ve deniz ablukasını hafifletmesine de karşı çıkıyor.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir