Memurluğa Girişte Kimlere Ayrıcalık Tanınmaktadır?

29 Şubat 2016 Pazartesi, 11:07
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2013-05-24 12:54:29Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com


Memurluğa ilk girişte kimler ayrıcalıklı olur. Kimlerin derecesi yüksekten başlar

Üniversiteyi ya da liseyi bitirmiş Kamu, Personeli Seçme Sınavına giren her aday memuriyete girmek için çaba sarf eder. Peki hangi memurlara ilk girişte ayrıcalık tanınır. Öncelikle memurluğa ilk girişte her hangi bir ayrıcalık yoktur. KPSS puanını alırsınız ve puanınıza göre bir yere yerleşirsiniz. Yerleşemezseniz bir sonraki sene KPSS sınavına tekrar girebilirsiniz. Ancak memurluğa girdiğiniz de tabi ki derece farkları olabilir. Örneğin arkadaşınız 1. dereceden başlamışken siz ikinci dereceden işe başlamış olabilirsiniz. Peki bu durumu neler belirliyor?

Tabi ki eğitim durumunuz. Ne kadar çok okul okursanız kademeniz ve dereceniz o kadar çok artacaktır. Örneğin siz sadece lisans bölümünü bitirdikten sonra KPSS puanı ile atandıysanız her hangi bir ayrıcalığınız olmayacaktır. Ancak memurluğa girmeden önce iki lisans ya da bir lisans bir ön lisans bölümünü bitirmiş adaylar bulunmaktadır. Bu kişilerin derecesi memurlukta daha yüksekten başlamaktadır. Tabi bu durum maaşlara da yansımaktadır. Pek çok memur maaş artışı ve kademe artışı için memurluk yaparken eğitime deva eder.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir