Maxthon Uygulaması İncelemesi

13 Ocak 2017 Cuma, 10:35

Maxthon tarayıcısını farklı platformlarda inceliyoruz.

İnternet tarayıcıları günümüzde çok aktif bir biçimde kullanılıyorlar. Gerek akıllı telefonlarımızdan, gerekse bilgisayarlarımızdan internet tarayıcılarını yoğun bir şekilde kullanmaktayız. Peki en iyi tarayıcılar sınıfına yeni bazı tarayıcıları da dahil edebilir miyiz? Bu yazımızda Maxthon tarayıcısını bir gözden geçirdik ve farklı işletim sistemlerinde ne gibi sonuçlar aldığımızı ifade ettik;

WİNDOWS SİSTEMİNDE MAXTHON

Windows işletim sisteminde Maxthon tarayıcısının son derece başarılı çalıştığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Maxthon, hız olarak gerçekten de beklentilerimizin üstünü veren bir tarayıcı. Popülerliği artmakta olan Maxthon’u genellikle kullanan kişiler oldukça pratik buluyorlar ve kullanmaya devam ediyorlar. Açıkçası, biz de Maxthon’u incelediğimizde reklam yönü güçlü olan pek çok tarayıcıdan daha iyi iş çıkardığını gözlemliyoruz.

Maxthon tarayıcısı internet sayfalarını gayet hızlı açıyor ve özellikle internet üzerinden flash tabanlı uygulamaları çok rahat ve akıcı çalıştırmayı başarıyor. Tarayıcının kendine özel bazı menüleri, butonları bulunuyor ve bunlar kullanıcılara büyük pratiklik sağlıyor. Özellikle internet üzerinde gün içerisinde çok fazla sekme açan ve sekmeden sekmeye koşan bir kullanıcı için gayet pratik bir tarayıcı olduğunu söyleyebiliriz. Pratik yanlarını şöyle ifade edelim; Örneğin açık olan 5 sekme içerisinde soldan ikinci sekmeyi kullanmaktasınız diyelim. Yeni sekme açma butonuna bastığınızda yeni sekme en sağda değil, şuan da kullanmakta olduğunuz sekmenin hemen yanında açılıyor. Bu basit bir şey gibi gözükebilir ancak zamandan tasarruf ve nizam sağlıyor. Aynı şekilde sol üstte geri getir butonu yer almakta ve bu butona tıklayarak kapattığınız son sayfaları teker teker geri yükleyebiliyorsunuz. Pek çok tarayıcıda da bu özellik var ancak onlarda sağ tık ve kapatılanı geri getir şeklinde çalışıyor. Öte yandan geçmiş ve daha pek çok özellik çok görünür ve hızlı bir ulaşıma sahip. Aynı zamanda tarayıcının pencerede oynat özelliği bulunuyor ve bu sayede örneğin bir videoyu istediğiniz boyutta izleyebiliyorsunuz. Tarayıcının indirme sayfaları harici bir pencere olarak açılıyor ve bu sayede tarayıcı kapalıyken de indirme yapabiliyorsunuz. Sonuç olarak Windows işletim sisteminde Maxthon deneyiminden çok memnun kaldık.

ANDROİD SİSTEMDE MAXTHON

Android için ise aynı şeyleri söyleyemeyeceğiz. Maxthon Android tarayıcısı maalesef çok yavaş çalışmakta. Standart tarayıcıdan dahi daha yavaş ve problemli çalışıyor. Ancak denediğimiz sistem orta halli bir sistemdi yani yüksek performanslı bir cihazınızda durum farklı olabilir. Yinede denediğimiz cihazda standart varsayılan tarayıcının daha iyi çalıştığını üstüne basa basa söyleyelim.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir