Left For Dead – Oyun İncelemesi

09 Ocak 2017 Pazartesi, 15:47

Left 4 Dead, Counter Strike ve Half-Life’ın yapımcılarının, “ Bu iki oyunumuzu birleştirsek ve yanına da zombileri eklesek nasıl olur?” gibi bir soruya cevap olarak yaptıkları bir oyun.

left-4-dead-oyun-incelemesi

Oyunda 4 kahraman, her yerden gelen zombilere karşı mücadele ederek ve birbirlerine olan destekleri sanki gerçek hayattaymışçasına yaşamamıza sebebiyet veriyor.

Oyunun ilk açılışında bizden karakter seçmemiz isteniyor. Bu karakterler; Bill, Zoe, Louis ve Francis. Karakterler arasında öyle pek de bir fark yok aslında. Sadece fizyolojik açıdan biraz önemi var. Yani cinsiyetini ve ruh hallerine göre seçiyoruz. Örneğin bazı karakterler espirili ve doğalken, bazı karakterler ise sert ve lider.Karakterimizi seçerek oyuna giriş yapıyoruz.

Oyun başladığında ise yavaş yavaş akan görüntüler bir anda yerini aksiyon ve zombi dolu bir dünyaya bırakıyor.

Tek kişilik senaryo ise gayet bol. Genel anlamda 4 farklı senaryo bulunuyor ve her senaryo kendi içinde 5 adet alt senaryoya ayrılıyor. Yani kısacası toplamda 20 adet farklı senaryo var. Bu senaryolar birbirinden farklı maceralara çıkarsa da hepsini denemek için büyük çaba sarf etmeniz gerekiyor. Çünkü oldukça zor ve korkutucu. Ancak hepsini denemek için sabırsızlıkla senaryoları tek tek oynuyorsunuz ve sonunda başarıyorsunuz.

Oyunda genel olarak yolculuk içindeyiz ve hep zombileri öldürüyoruz. Tabii bunla takım arkadaşlarımızın da etkisi var ve gerçekten onlar sayesinde bölümleri atlıyoruz. Bölümler genel olarak zombi avı olarak gözükse de aralara katılan bulmacalar ile devamlılık sağlanmış. Böylece oyun sıkıcı olmaktan çıkıyor ve adrenalin dolu bir oyun haline geliyor.

Oyunda korkutma teması çok iyi işlenmiş. Her yerden gelen zombiler, özellikle kapalı alanlarda ki görevlerde fazlasıyla korkutucu. Aniden karşınıza çıkan bir zombi sandalyeden düşmenize sebep olabilir şimdiden dikkatli olmalısınız.

Oyunun grafikleri çok da iyi değil fakat sesler ile desteklenerek gerçekten çok başarılı ve uyumlu bir yapıt ortaya çıkmış. Sadece sesleri duyarak tüyleriniz diken diken olabiliyor. Bu da geceleri oyunu oynayamamanıza sebebiyet verebilir.

Kısacası Left For Dead verdiğiniz parayı hak ediyor. Steam platformu üzerinden bu oyuna ya da seri şeklinde Left For Dead 1&2 paketini satın alarak aksiyonun ve korkunun tadını çıkartabilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir