Kulaklık Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

13 Ocak 2017 Cuma, 22:01

Bu içeriğimizde kulaklık satın alırken hangi unsurlara dikkat edilmesi gerektiğini sizlerle paylaşıyoruz.

Bilindiği üzere kulaklıklar günümüzde artık eskisinden daha da yaygın. Akıllı telefonlarımıza takıp nerede olursak olalım müzik dinlemek için, veya odamızda bulunan başka birini rahatsız etmemek için, oyunlarda sesleri daha iyi algılayabilmek için ve benzeri sebeplerden kulaklıklar kullanıyoruz. Ancak doğru kulaklık seçimini yapabiliyor muyuz?

KULAKLIK SEÇERKEN EN ÖNEMLİ ŞEY !

Kulaklık seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey kulaklığın kendiliğinden bir ses kartının bulunup bulunmadığıdır. Eğer kulaklığınızda ses kartı bulunmuyorsa o halde taktığınız cihazın ses kartını kullanacak demektir. Bu da, sizi tamamen cihazınıza bağımlı hale getirir. Genellikle çoğu bilgisayarda onboard bir ses kartı bulunur bu yüzden eğer kulaklığı bilgisayarda ses kartsız bir biçimde kullanacaksanız cızırtılar , ses bozuklukları duyabilirsiniz. Veya akıllı telefonunuzun , tabletinizin ses kartı yeterli kalitede değilse kulaklığınızdan istediğiniz kalitede ses algılayamazsınız. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken şey kulaklığı ses kartlı olarak tercih etmenizdir. Ancak ses kartlı kulaklıkların fiyatı oldukça yüksek. Eğer bütçeniz yok ise ses kartsız kulaklık da seçebilirsiniz ancak esas kaliteye onboard kartlar ile ulaşmanız mümkün değildir.

KONFOR

Kulaklıklarımzın konforlu olup olmadığı son derece önemlidir.Çünkü kulaklıklar özellikle bilgisayar başında kullanıldığında saatlerce kullanılıyor. Haliyle kulaklıkların kulak kısmına gelen bölümünün kulak yapısının uzun süreli kullanımlarda ağrı yapmayacak şekilde dizayn edilmesi gerekir. Aynı şekilde başın üst kısmına gelecek olan bant kısmının da oldukça yumuşak olması ve çok sıkmaması gerekir. Öte yandan bazı kulaklıklar uzun süreli kullanımda yoğun terleme yaparlar. Bu hususa da dikkat etmenizi öneriyoruz.

STEREO & 2.1 – 5.1 – 7.1

Kulaklığınızın stereo veya 2.1 veya 5.1 olup olmaması da önemlidir. Özellikle turnuva oyuncuları 7.1 kulaklıklar tercih ederler. 7.1 standart bir kullanıcı için gereksiz olsada yinede eğer oyunlarda sesin nereden geldiğini net bir şekilde anlayabilmek istiyorsanız 7.1 kulaklıklara yönelmelisiniz.

MİKROFON

Eğer kulaklığınızla kayıt da yapmak istiyorsanız mikrofonlu bir kulaklık tercih etmeniz gerekiyor. Mikrofonun kalitesini anlayabilmek için kulaklığın ismini Google’da aratıp özel bir video araştırması yapmanızı tavsiye ederim.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir