KPSS Puanlarının Geçerlilik Süresi Değiştirildi

26 Şubat 2016 Cuma, 17:01
kpss


KPSS sınavına giren adayların aldıkları puanların geçerlilik süresi değiştirildi.

Milyonlarca okuyan öğrenci ya da okulu bitirdikten sonra atama bekleyen adaylar Kamu Personeli Seçme Sınavına girerek atanmaya çalışmaktadır. Kimileri öğretmek olarak kimileri memur olarak atanır. Ancak KPSS sınavından alınan puanların bir geçerlilik süresi vardır. Kimi KPSS puanı 2 yıl boyunca geçerli sayılsa da kimi puanlar bir yıl geçerli sayılmaktadır.

Kamu Personeli Seçme Sınavında alınan puanların geçerlilik süresi değişti. Yapılan açıklamaya göre artık puanlar yıl üzerinden hesaplanmayacak ve bir sonraki KPSS sınavı yapılana kadar geçerli olacak. Aslında pekte bir değişiklik olmadı. Çünkü baktığımız zaman Lise düzeyindeki adaylar için yapılan KPSS sınavları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından iki senede bir yapılırken, Üniversite düzeyindeki adaylar için KPSS sınavı her sene yapılmaktadır. Yani puanların bir sonraki KPSS sınavına kadar geçerli olması bir değişiklik yaratmadı.

Tabi ne olur ne olmaz diye böyle bir değişikliğe gidildi. Aslında fenada olmadı çünkü KPSS puanlarının yıl üzerinden hesaplanması oldukça gereksizdi ve şuanda daha düzenli bir hale sokuldu.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir