KOSGEB Hibe Nasıl Alınır? – KOSGEB Kredi

19 Aralık 2015 Cumartesi, 16:16
kosgeb-hibe-kredi


Bir girişim planınız var ve iş oluşturmayı hedefliyorsunuz ancak maddi açıdan destek bulma hakkında sorun yaşıyorsanız KOSGEB karşılıksız kredi alma fırsatından yararlanabilirsiniz. KOSGEB hibe veya kredi yardımı alarak kendi işini kurmayı hedefleyenler için uymak zorunda oldukları şartlar neler? KOSGEB karşılıksız kredi imkanından faydalanmak için İŞKUR desteğini şartları neler? Haberimizde işte bu sorularınızı cevaplayacağız.

KOSGEB hibe veya kredi almayı düşünen kendi işini kurmayı hedefleyen kişilerin uymak zorunda oldukları şartlar neler? Konuya girmeden önce KOSGEB ile ilgili kısa bilgi edinelim; KOSGEB girişimci bireylere kendi işini oluşturabilmeleri amacıyla farklı şekillerde maddi destek yardımında bulunur. KOSGEB tarafından sunulan Girişimcilik Destek Programı bünyesinde 30 bin TL’ye varan verilen yardımlar hibe desteği dahilindedir. İşletmenizi kurmanız adına ilk kuruluş yardımı, ofis eşyaları, 12 aylık işletme giderleri yardımları gibi durumlarda KOSGEB girişimcilerini destekliyor. Yani ilk kez bu giderler için bedel ödemesini kendiniz yapıyorsunuz ancak devamında giderlerinizi faturalandırıp KOSGEB’ten 30 bin TL’ye kadar varan geri ödeme şekliyle yardım alabiliyorsunuz.

Ek olarak, 30 bin TL’ye kadar hibe yardımının yanı sıra herhangi bir faiz olmadan kredi yardımından yararlanarak 70 bin TL’ye kadar varan yardımlar alma imkanınız da söz konusu olmakta. KOSGEB hibe veya kredi yardımı alabilmeniz için gerekli olan şartlar:

  • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Almak

    KOSGEB hibe veya kredi yardımı alabilmeniz için ilk olarak uygulamalı girişimcilik eğitimi almanız gerekir. KOSGEB bu eğitimi ücretsiz olarak sunmaktadır. Eğitim ise toplamda yaklaşık 70 saat kadar sürmektedir.

Ayrıca, örgün üniversite eğitiminiz zamanında 56 saat ve üzerinde girişimcilik eğitimi aldıysanız bu eğitimi de kabul edip size sertifika verebiliyor. KOSGEB eğitimlerinin yapılacağı zamanı ve tarihleri için belirlenen bilgileri www.kosgeb.gov.tr internet adresinin duyurular ve devamında uygulamalı girişimcilik duyuruları seçeğinden öğrenebilirsiniz.

  • İş Planınızı Oluşturmak

Uygulamalı girişimcilik eğitiminizi bitirdikten ve girişimcilik sertifikanızı aldıktan sonraki adıma hazırsınız.

Bu şartta kurmayı hedeflediğiniz işletmeniz için iş planınızı oluşturmanız gerekmekte. İş planı KOSGEB’ten yardım almanız konusunda en önemli etkenler arasındadır ve değerlendirme sürecinde çok önemli bir yer tutar.

  • Başvuru Sırasında İstenilen Tüm Evrakları Hazırlamak

İş planınızı yaptıktan sonra yardım başvurunuzu, iş planı ve istenilen diğer belgelerle beraber ilgili KOSGEB kurumuna yapmanız gerekmektedir.

Yardım başvurunuz, KOSGEB birimi tarafından bilgi, belge ve şekil biçiminden ön değerlendirmeye tabi tutulur. Birim ön değerlendirmenin sonrasında, iş planını kurula gönderir. Kurul, öncelikle bütçe durumları esas alarak yenilikçi, teknoloji ile alakalı, katma değeri yüksek, ürün veya hizmet üretebilecek gibi çeşitli kriterlerle iş planınızı değerlendirmeye tabi tutar.

KOSGEB İletişim: KOSGEB’in Merkez Binası Ankara’nın Mamak ilçesinde yer alır. KOSGEB’e ilişkin sorularınız için 444 1 567 (KOS) telefon numaralı çağrı merkezini arayarak ulaşabilir veya KOSGEB birimleri sayfasında bulunan haritadan olduğunuz yere en yakın olan KOSGEB biriminin iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Uyarı:

SMS veya gizli telefonlardan sizleri arayarak, KOSGEB adınını kullanarak, belirli bir ücret karşılında yardım alabileceğinizi vaad eden şahıslara itibar etmeyiniz. KOSGEB kredi ve desteğine sadece kendiniz gerekli belgelerle başvuru yapabilirsiniz. KOSGEB’in girişimcilik eğitimlerine katılmak ve KOSGEB’e başvuru yapmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Kurumun tek resmi web sitesi www.kosgeb.gov.tr adresidir. Bu internet sitesi üzerinden ilinizde olan KOSGEB müdürlüklerinin telefon ve adres bilgilerini edinebilirsiniz.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir